top of page

چاکرای چهارم (آناهاتا)

     شرحي در مورد چاکرای چهارم

    راز عشق ورزيدن و خدمت کردن به خدا از قلب آغاز‌‌ می‌شود و منظور از زندگی‌‌، آموختن و ارزانی داشتن عشق و خدمت به ديگران است.

    اينک شما آخرين چاکرای شخصی را پشت سر گذاشته و به اولین چاکرای کيهانی صعود نموده‌ايد. سعی کنيد، به اين نو به نو شدن خوش‌آمد بگویيد. وقتی به چاکرای قلب ‌‌می‌رسيد ديگر روی خطوط ترسيم شده و کهنه‌‌ی ذهن کهنسال، گام بر نمی‌داريد. اينجا عشق مبادله نمی‌شود (عشق در اين چاکرا بلاشرط تقديم‌‌ می‌شود) اينک تمامی آموزش‌ها طرحی نو و جديد است. اينجا‌‌ می‌آموزيد که اگر قادريد که فرزندانتان را دوست بداريد يا معشوق‌تان را‌... پس‌‌ می توانيد‌‌، همه را دوست داشته باشيد. شما ‌‌می‌آموزيد پيوسته دوست داشته باشيد هر چند دوست داشتن دردناک باشد پايانی برای آن متصور نشده و هرگز از آن نگريزيد شروع کنيد و لبخندتان را با تمام صداقت و صمیميت درونی‌تان به کسانی که ‌‌می‌شناسيد تقديم کنيد و همین ‌طور برای کسانی که نمی‌شناسيد. فقط در اين صورت است که شما از يک باتلاق غرق در خويش، رها شده و مانند رودخانه‌‌ای زلال و خروشان به سوی اقيانوس خوشبختی سرازير خواهید شد.

    راز عشق در جاری بودن آن است.

    وقتی آرزوها و تعلقات زياد‌‌ می‌شوند از نردبان عشق سقوط کرده و به لجن‌زار ماديات قدم‌‌ می‌گذاريد و اين به ضرر شما است. از همه چيز بکاهيد و به عشق بيفزاييد چون عشق، خدا است. به اين چاکرا كه رسيديد از کاروان قديمی جدا شويد‌‌، همه چيز را متوقف کنيد نگذاريد از تيزبينی و مهارت‌های خود جلوه‌گری چيزی در شما باقی بماند فقط مطمئن باشيد. آيا قلب‌تان لبريز از عشق است يا نه. انسان عارف و عـالم در اين چاکرا به  شکل تار و پودی است که تارش از عشق و خدمت به خلق و پودش از سلوک و سازگاری با بندگان خدا تشکيل شده باشد بکوشيد تا چنين بافته شود پودشتان، برای بودش ديگران.          

                                                                                           

 ویژگی‌های چاکرا ی چهارم (قلب)(Heart chakra)

 ـ اسم چاکرا: آناهاتا Anahata.

ـ قوس و قزح: سبز و صورتی به شکل گل نيلوفر دوازده برگ.

ـ معنا: کشف نشده.

ـ جايگاه: مرکز حوزه‌‌ی قفسه سينه در پشت و بین دو کتف بالاتر از قلب.

ـ نماد: ستاره‌‌ی شش گوشه (دو مثلث داخل همديگر).

ـ ويژگی: ايجاد رحمت و شفقت، دل سپردن و عشق بلاشرط و عشق خالص الهی.

ـ عنصر: هوا.

ـ بازتاب عملی: دگرگون سازی و مراحل گذر.

ـ غدد: تيموس.

- عضو وابسته: قلب، قفسه سینه، پوست، گردش خون، حفره شکم

ـ علائم طالع بينی و سیاره‌های مربوط به ‌‌این چاکرا: در خانه‌های طالع بینی به برج های (دلو) نيروی حياطی‌‌ می‌دمد‌‌، ( کیوان‌‌، ونوس (ناهید )).

ـ موسيقی: سازهای ضربی (سونات بهاردر فاماژور اثر بتهوون) مصوت AH و (نت فا و فاماژور).

ـ ذکر: اللطيف[1] (جل جلاله) مانترا (یام YAM).  صوت برای تقويت قلب و جلوگيری از مريضی (‌ها و و و و و و و و و).

ـ تعادل در‌‌ این چاکرا: ارتعاشات مثبت چاکرای قلب باعث نيرومند شدن قلب فيزيکی‌‌، ريه‌ها‌‌، ديافراگم مجرای تنفسی شده و سيستم ايمنی بدن را بهبود ‌‌می‌بخشد (مراقبه     موثرترين تمرين برای تنظيم و تعادل انرژی هوشمند کيهانی است) نيايش و شکرگزاری روزانه باعث آرامش و پذيرش در اين چاکرا می‌شود.

ـ عدم تعادل: بيماري‌های پوستی‌‌، رماتيسم خصوصاً قلبی‌‌، افسردگی‌ها به علت زودرنج شدن و احساساتی بودن افراطی‌‌، بیماري‌های آسم‌‌، غرورکاذب‌‌، احساس تنهايی کردن.

ـ عطرها و روغن‌ها : روغن گل هایی نظير ياسمن‌‌، گل سرخ‌‌، بهار نارنج‌‌، هميشه بهار (رایحه‌‌ی گل سرخ).

ـ گياهان درمانی و عرقیات: برای بيماري‌های پوستی (پماد سياه دانه)، برای رماتيسم  (حدود ده گرم اسطو خودوس را در مقداری آب جوش حل کرده استفاده كنيد).

استفاده‌‌ی متعادل از عرق بيد مشک‌‌، عرق نعنا‌‌، خوردن قهوه برای رفع مشکلات روحی اين چاکرا موثر است.

ـ سنگ های درمانی: (تورمالين سبز) برای درمان ناهنجاري‌های ژنتيکی مسموميت‌های خونی‌‌، بيماري های عفونی و کم خوني‌ها‌‌، درمان بيماري‌های قلب‌‌، اين سنگ رابطه‌‌ی عاطفی خانواده‌ها را با هم خوب ‌‌می‌کند و به حل مشکلات رفتاری و روانی فرزندان با پدر کمک‌‌ می‌کند (زمرّد) قلب را صفا ‌‌می‌بخشد و زلالی و پاکی به ارمغان‌ ‌می‌آورد (هر چه زمرّد پاک‌تر باشد انرژی بيشتری منتقل‌‌ می‌کند).

     اپی دوت: سنگ عشاق است و روابط عاشقانه را تحکيم ‌‌می‌بخشد‌‌،

کوارتز صورتی: انباشتگی غم را زدوده و شادمانی ‌‌می‌افزايد‌‌،

کهربای زرد: دفع شر کرده و انرژی‌های منفی و نیروهای تاریکی و اجنه‌ها را دور‌‌ می‌کند‌‌، صفیر زرد، دلربای سبز.

ياقوت :Astrism  (استریزم) کلمه‌‌ی يونانی به معنی ستاره و در ياقوت کبود، شش پر و یک پر ديده‌‌ می‌شود.

 گرايزوپريز: Chrysprase متعادل کننده و آرام بخش قلب است‌‌، (ردنايت عقیق خزه‌‌ای).

  نکته : سنگ‌ها را پس از مصرف در آب جاری شسته در نور و گرمای خورشيد به مدت دو ساعت شارژ کنيد.

ـ ميوه‌ها و سبزي‌های تقويت کننده اين چاکرا: به‌‌، آناناس‌‌، سيب قرمز. تمام سبزي‌ها (به اعتدال) خصوصاً ريحان برای اين چاکرا فرح زا‌‌ می‌باشد.

    ويتامين E و کپسول‌های حاوی امگا{3} بهترين منبع ويتامينه برای تقويت قلب محسوب ‌‌می‌شوند. ويتامين E لخته‌های خون را که عامل اصلی سکته‌های قلبی است حل کرده و مانع از تشکيل مجدد لخته‌های خون‌‌ می‌شود‌‌، ويتامين B6 نيز ‌‌می‌تواند از سکته‌های قلبی جلوگيری کند.

ـ فرآيند بيداری کندالينی در اين چاکرا: ارتعاشات مثبت کندالينی وقتی در اين جايگاه به کمال برسد، باعث خودشناسی حقيقی فرد‌‌ می‌شود و بصيرت را به ارمغان ‌‌می‌آورد. روح حاکم اين چاكرا= مرغ بهشتی.

 

  کار کردن روی چاکرای چهارم (قلب)

   با سجاده‌‌ی سبز محل محراب‌تان را مفروش کرده و از گل‌ها و برگ‌های سبز و صورتی برای تزیين آن استفاده کنيد شمع‌های سبز و صورتی را روشن کرده و ذکرتان را با خطی زيبا با ماژيک سبز روی گلبرگ‌ها يا کاغذ نوشته رو به روي‌تان بگذاريد.

  سنگ يا گوهر خود را فراموش نکنيد ‌‌می‌توانيد آنرا در دست چپ گرفته يا در دسترس بگذارید تا برای ماساژ بعد از مراقبه به آن دسترسی داشته باشيد. از عودها و روغن‌های فرار با اسانس شيرين استفاده کنيد.

    تمرينات بدنی: هم زمان با نشستن در وضعيت مراقبه‌‌، چشم‌ها را به صورت دورانی هفت بار از راست به چپ و هفت بار برعکس گردش دهيد. سپس سر را به آرامی از راست به چپ و برعکس حرکت دهيد. پاهايتان را دراز کرده و کاملاً از هم باز کنيد دست‌ها را مشت کرده و انگشت‌های دست را بعد از مشت کردن به هم بچسبانيد آنگاه هر دو دست را که به هم چسبانیده‌‌اید به پای راست نزدیک کرده و به طرف پاي چپ، سپس به طرف تنه‌‌ی خود بکشيد. حرکت‌تان کاملاً با فشار و قدرتی باشد فکر کنيد آسياب بسيار سنگينی را وسط دو مشت خود‌‌ می‌چرخانيد هنگامي که به طرف تنه ‌می‌رسيد تنه‌‌ی خود را کمی عقب بکشيد و هنگامي که به طرف پا حرکت ‌می‌‌کنید کمی خود را خم کنيد ولی در تمام مراحل بازوان کاملاً کشيده باشد و به هیچ عنوان خم نشود هفت بار آسياب را به طرف راست و هفت بار به طرف چپ بچرخانيد. تا هفت شماره بدن خود را شل کرده استراحت کنيد‌. سپس بلند شده هفت بار تمرين چرخشی کامل کمر به چپ و راست کرده و هفت شماره استراحت کنيد سپس دست‌ها را بالای سر برده و تا جایي که برايتان دلپذير باشد و دردی احساس نکنيد به عقب بکشيد. ‌‌می‌توانيد هفت بار بالا و پايين بپريد تا پراناهای مرده و تمام انرژی‌های مخرب شما را ترک کرده و پراناهای تازه­تری وارد چاکراهای شما بشود. حالا خودتان را کاملاً آزاد و رها احساس کنيد خود را مانند پرنده‌‌ای زيبا با بال‌های سبز و صورتی ببينيد که بر فراز زيباترين تصاوير طبيعت در پرواز هستيد. کاملاً ريلکس (Relax) بنشينيد و تمرکز روی نور شمع بگيريد با چند نفس عميق هوای پاک درياها و سبزه زاران را به ريه‌های خود کشيده و تک‌تک سلول‌های بدن خويش را با آن زنده و فعال نمایيد با هر تنفس، قفسه‌‌ی سينه‌‌ی خود را انبساط و انقباض دهيد. بازدمی را که از گلو و مجاری بينی خارج ‌‌می‌شود احساس کنيد و با آن بازدم تمام تاريکی‌ها را از چاکرا قلب خود بزدایيد. شما پيام ارتعاشات الهی را با دم‌‌ می‌گيريد و با بازدم آنرا به همه‌‌ی جهان هديه‌‌  می‌کنيد. هوا عنصر اصلی ارتباطات الهی شما در اين چاکرا است.

     هوا را به هر قسمتی از بدن که مشکلی داريد بفرستيد و شفای آن قسمت را تجسم کنيد. با هر دم قلب خود را بر روی عشق گشوده و با هر بازدم عشق بلاشرط و بدون انتخاب خود را تقديم به هستی کنيد کاینات شما را همچون فرزندی در گهواره‌‌ی امنيت خويش حفاظت خواهد کرد و تا شکوفایی کامل آگاهی در ژرف‌ترين هسته‌‌ی وجودتان با شما همراه خواهد بود فرشتگان سبزپوش را در کنار خود احساس کنيد آنها با چشمان سبز و شفاف، نیرو و شادی الهی را به شما تقديم‌‌ می‌کنند در ادامه‌‌ی مراقبه شما‌‌ می‌توانید مديتيشن دو قلب[2] را نيز انجام دهيد تا وحدت خويش را با انرژی هستی کامل‌تر کنيد.

احساس‌ قلب تان را تجسم کرده و نوازش کنيد و با دعايتان آن را متبرک کنيد خاطره‌‌ی شادی انگيز ديگری را به ياد بياوريد و آن را تجربه کنيد. شايد تجربه‌های جديدتری برايتان پيش بيايد (شايد از ميان چشمان نيمه بازتان دنيای فرشتگان را مشاهده کنيد يا ممکن است نوری ببينيد يا احساس پرواز بر روی کالبدتان را داشته باشيد آرام باشيد و به خودتان ايمان بياوريد و در تمام مراحل توکل‌تان به خداوند باشد).

در مرکز تاج لبخند بزنيد مرکز تاج وجودی از عشق الهی است (چاکرا ی هفتم) با لطافت و محبت در مرکز تاج تان لبخند بزنيد منتظر باشيد ايمان داشته باشيد آيا احساس ‌‌می‌کنيد که مرکز تاج تان با شعف و عشق الهی پاسخ‌‌ می گويد؟ ما قصد داريم که مهر و محبت عاشقانه را نثار کل مخلوقـات در کره‌‌ی زميـن کنيـم ايـن دعـای مقدس را زير لب زمزمه کنيد: دست‌ها را به حالت دعا بالا بياوريد به طوري که کف دست‌ها رو به آسمان باشد سپس کره‌‌ی زمين را به شکل توپی که در دست شما جای بگيرد تجسم کنيد قلب تان را احساس کنيد (چاکرای چهارم) و بی‌صدا در درون خويش دعا نمایيد (خدايا مرا وسيله‌‌ای برای صلح و آرامشت قرار بده) آرامشی روحانی را در درون تان احساس کنید‌‌، احساس کنيد که به مجرایی برای عبور آرامش الهی بَدَل  شده‌ايد احساس کنید اين آرامش وارد بازوان شما ‌‌می‌شود و سپس در دستان شما و انگشتان شما جريان ‌‌می‌يابد با ملايمت و مهربانی ‌‌این آرامش را به زمين کوچک درون دستانتان هديه کنيد نجوا کنيد. هرجا نفرت است از اين پس عشق باشد‌‌، عشق را در اعماق وجودتان احساس کنيد تصور کنيد که به مجرایی برای عبور عشق الهی تبديل شده‌ايد احساس کنيد که عشق الهی از قلب تان به دستان تان و سپس به زمين کوچکی که رو به روی شما است جريان‌‌ می‌يابد و آرامش و عشق را همراه آن نثار کنيد.

   زمزمه کنيد: هر جا آسيب و سختی و گرفتاری است مقاومت و قدرت باشد احساس کنيد که به مجرایی برای بخشايش الهی و صلح و آشتی و نزديکی انسان‌ها با خداوند تبديل شده‌ايد. روح بخشايندگی و محبت را به زمين رو به رويتان نثار کنيد آرزو کنيد تفاهم‌‌، صلح، بخشايش هماهنگی در جهان برقرار باشد‌. زمزمه کنيد: هر کجا نااميدی است اميد و ايمان و سرشاري از عشق باشد هر کجا فقر و سختی است گشايش و برکت ارزانی کنيد به انسان‌های نااميد بگوييد شما روح خدا هستيد و اگر عاشقانه تلاش کنيد حتماً موفق ‌می‌شوید تا به خواسته‌های خود برسيد برکت و نعمت الهی را بر آن ها نثار کنيد‌. زمزمه کنيد: هر کجا که تاريکی است نور باشد‌‌، هر کجا که‌ اندوه است شادی باشد‌‌، احساس کنيد که يک پارچه نور و شوق الهی شده‌ايد و آن را نثار همه‌‌ی مردم‌‌ می‌کنيد به ويژه مردمانی که تنها و غمگين هستند آنانی که دردمندند همه‌‌ی آن قلب‌ها را لبريز از نور و شادی کنيد‌.

دوباره مرکز تاج (جايگاه ملاج پيشين) خودتان را احساس کنيد. نور الهی مانند آبشاری از اين مرکز وارد بدن شما‌‌ می‌شود سپس وارد قلبتان و از قلبتان وارد بازوها و دست‌ها و انگشتانتان ‌‌ می‌شود اين نور و عشق الهی را به زمين کوچک رو به رويتان نثار کنيد.

زمزمه کنيد : لطف و عشق و مهر از قلب الهی جاری ‌‌می‌شود و تمامی زمين را لبريز‌‌ می‌کند عشق خداوندی را احساس کنيد و از اين احساس بديع بر خود بباليد و آنرا تقديم همه‌‌ی ساکنين زمين کنيد احساس کنيد که تمامی زمين با شادی و خوشبختی شکفته ‌‌ می‌شود انسان‌ها خوشبخت هستند هم ديگر را دوست دارند حرف های زيبایی به هم ‌‌می زنند در هيچ کجا شکوه و گلايه و رنجش و حسادت ديده نمی‌شود نور الهی که از انگشتان شما تراوش مي كند تمام تاريكي ها را مي زدايد همه جا، نوراني و شفاف است مادر مهربان زمين را ببينيد كه از داشتن چنين فرزنداني خرسند است و به خود ‌‌می‌‌بالد و ‌‌می‌شکفد. مزارع سرشار از حاصلخيزی و برکت‌‌ می‌شوند و تمامی گل‌ها و برکات از روی زمين ‌‌می‌شکفند زمين لبخند می‌زند پرندگان زيبا و پروانه‌های رنگارنگ روی مزارع، منـظره‌‌ای دل ‌‌فريب را به نمايش گذاشته‌اند. تمامی انسان‌ها سر به سجده هستند و از شادمانی، قلب‌هاي شان به طرف جهان‌های درون باز ‌‌‌می‌شوند. پرده‌های اسرار کنار ‌‌می‌روند و آگاهی و عشق الهی همه را در بر‌‌می‌گيرد چاکراي قلب و تاج را هم زمان احساس کنيد نوری طلایی شما را احاطه کرده است اين نور طلایی از انگشـتان شـما به زمـين می‌رسد تمام زمين را با نور و عشق لبريز کنيد احساس کنيد. لطف‌‌، لذت الهی‌‌، شادی‌‌، گرمی‌‌، لطافت‌‌، شفای درونی‌‌، زيبایی، سعادت و وحدت الهی از قلب خداوند به همه کس و همه چيز ارزانی‌‌ می‌گردد دستانتان را به آرامی پايين بياوريد ستاره‌‌ای نورانی و درخشان را روی فرق سرتان مجسم کنيد با ملايمت و محبت و در سکوت درون به آن نگاه کنيد و (مانترای « ام ») را زمزمه نماييد با قلبی درخشان روی ستاره‌‌ی درخشان تمرکز کنيد و هم زمان ذکر را کشيده نجوا کنيد (اووووم م م م م)  در فاصله‌‌ی بين دو ذکر‌‌، مراقبه و تمرکز بيشتر کنيد نور درخشانی را احساس کنيد که آرام آرام مانند گهواره‌‌ای شما را در خود ‌‌می‌گيرد در سکوت و سکون ايجاد شده بياراميد و با عشق و لذت يافته‌هايتان را از اين مراقبه به درون بکشيد خودتان را در لذتی غير قابل بيان رها کنيد و تا چند دقيقه (هر چقدر دوست داريد) در اين حال بمانيد. آرام آرام به بدن خويش برگرديد به ملايمت بدنتان را احساس کنيد و تکان دهيد انگشتان‌‌، پاها‌‌، سر، سپس دستانتان را به آرامی رو به روی قلبتان جلوی هم ديگر قرار دهيد دوباره زمين را تجسم کنيد ميان دستان خودتان‌. تمامی انرژی اضافه (حاصله از مراقبه را) به همراه نور الهی و عشق و نيروی الهی به زمين مادر تقديم نمایيد بگذاريد که آرامش‌‌، انضباط‌‌، عشق‌‌، ملايمت مهر و شفقت به زمين نثار گشته و موجب وفور رحمت و برکت گردد پيروزی و موفقيت از آن همه باد! همه برنده باشند هيچ بازنده‌‌ای نباشد‌. به ملايمت قسمت نخاع و مرکز چاکرای اول را احساس کنيد تجسم کنيد نور در حدود سه متر بر زمين‌‌ می‌بارد دعا کنيد: خدايا بگذار زمين مادر، برکتی دوباره گيرد‌‌، پروردگارا روح تازه‌‌ای بر زمين مادر عنايت فرما. (برکت و رحمت و عشق بر زمين باد).                                      

 آمین

                                                         

تقديم به خداوند متعال؛

تقديم به معلمان روحانی من‌‌، به تمام معلمان روحانی‌‌، قديسين‌‌، بزرگواران، عالمين‌‌، تمامی اساتيد‌‌، تمامی ياری رسانندگان روحی‌‌، فرشتگان والامقام.

از شما به خاطر تقدیم برکات الهی سپاسگزارم.

برای همه‌‌ی حالت‌های روحانی‌ام از شما سپاسگزارم.

با لبخندی شاد و زيبا چشمانتان را به آرامی باز کنيد،  

سلام بر زندگی، به دفترچه‌‌ی معنوی خويش برگ سبزی اضافه کرده و يافته‌های خويش را يادداشت کنيد‌.

 

  نمودار ماساژ درمانی دست چاکرا ی چهارم (قلب)

   این قسمت (شکل 9ـ12) را حدود پنج دقیقه ماساژ داده و گرم کنید خصوصاً دست چپ را!

 

 

 

        ـ بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای چهارم

تصویر8 ـ12 

      نمودار ماساژ درمانی محل اصلی چاکرا ی چهارم (قلب)

    (نيروی الکتريکی کف دست راست هميشه مثبت است.) برای انرژی دادن به چاکرای قلب با دست راست‌‌، قلب و قفسه‌‌ی سينه و بازوی چپ را با ملايمت ماساژ دهيد (انرژی موجود در کف دست، متضاد با انرژی پشت دست است و اين يک هماهنگی الهی و ذاتی است).

    اگر احساس انباشت انرژی در چاکرا ی قلب‌‌ می‌کنيد‌‌، با کف دست چپ که انرژی متعادل کننده دارد ماساژ دهيد تا اثر تسکين دهنده داشته باشد. قسمتی از دست چپ را که در نمودار نشان داده شده است با ماساژ گرم کنيد سپس حدود ده ثانيه با انگشت شصت و انگشت ميانی (آتش) فشار دهيد سپس به مدت ده ثانیه رها کنيد هفت بار فشار درمانی را تکرار کنيد سپس ماساژ را تا روی ماهیچه‌های دست چپ از جهتي به جهت ديگر ادامه دهيد ماهيچه‌های سينه را با ملايمت ماساژ دهيد و هر ماهيچه‌‌ای که زير دستتان سفت باشد وقت بيشتری برای ماساژ آن بگذاريد اگر نمی‌توانيد ‌‌این ماساژ را به راحتی انجام دهيد از کسی بخواهيد اين کار را برايتان انجام دهد‌. اين ماساژ همراه با رژيم غذايی مناسب و خوب و پياده روی صحيح به قلب کمک ‌‌می‌کند تا سالم بماند و از حملات قلبی پيشگيری ‌‌می‌کند‌. (متذکر ‌‌می‌شوم برای هر مشکلی كه احساس‌‌ می‌کنيد حتماً اول با پزشک‌تان در ميان بگذاريد).

    نکته: کسانی که مشکل قلبی‌‌ یا قفسه‌‌ی سینه دارند پیاده­روی در هوای سرد برایشان خطرناک است.  

    اگر قلب خسته و ناآرام باشد اين خستگی و ناآرامی به ساير اعضای بدن منتقل‌‌  می‌شود برای تقويت قلب و حتی جلوگيری از حملات آسم تمرين ساده‌‌ای انجام دهيد.

    پشت قلب (ستون فقرات) خود را به چارچوبی تکيه داده و فشار دهيد تا هفت مرتبه بشماريد قبل از ماساژ ‌‌ می‌توانيد از روغن زيتون برای نتيجه‌گيری بهتر استفاده کنيد. راه رفتن نيز ‌‌یک تقويت کننده‌‌ی کامل و طبيعی است و باعث افزايش حجم اکسيژن در ریه‌ها شده و ريه‌ها خون تازه‌‌ی سرشار از اکسيژن را به کل بدن رسانيده و تمام سلول‌ها تغذيه شده و به بهبود عملکرد قلب منجر‌ می‌شود. پس تا ‌‌می‌توانيد با زمزمه‌‌ی آهنگ شادی قدم بزنيد.

   اگر از ذکر گفتن لذت‌‌ می‌بريد‌‌ می‌توانيد همراه صوتی کشيده ذکر بگوييد و قدم بزنید صوت شفا دهنده‌‌ی قلب (ها و و و و )‌‌ می‌باشد و‌‌ می‌تواند قلب شما را سرشار از عشق‌‌، خلوص‌‌، صميميت‌‌، احترام و محبت کند‌. مصرف ويتامين C  و ويتامين E و روغن امگا برای قلب مفيد است معمولاً لخته شدن خون در عروق قلب، علت اصلی سکته‌های منجر به مرگ است و در اثر رژيم‌های پر از (پروتئين) گوشت خوردن زيادی ماده‌‌ای به نام هموسيتين (Homocystein) در بدن توليد‌‌ می‌شود و عامل اصلی سفت شدن شريان‌هاست و‌‌ می‌تواند باعث سکته‌‌ی قلبی باشد.

   نمودار ماساژ درمانی پا، چاکرای چهارم (قلب)

   با ماساژ کامل اين قسمت (شکل10ـ12) را گرم کرده سپس به مدت پانزده ثانيه با انگشت شصت فشار دهيد‌‌. می‌توانيد هفت بار تکرار کنيد خصوصاً پای چپ. ماساژ اين قسمت باعث تعادل در فشارخون‌‌ می‌شود و قلب شما با قدرت بيشتری به انجام وظايف خويش‌‌ می‌پردازد‌. هميشه بعد از ماساژ خود را در ملافه يا پتوی گرمی پيچيده و استراحت کنيد اگر فرصت داشته باشيد کمی بخوابيد اين استراحت بسيار پر ارزش خواهد بود و باعث تعديل و هماهنگی نيرو و نشاط در بدن شما خواهد شد‌.

 

   نکته: تمام مراحل ماساژ با دست را با کريستال خودتان انجام دهيد‌. 

 

    ـ بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای چهارم

 

شکل10 ـ12   

زیرنویس:

1. خداوند ظريف‌ترين‌‌، خوب ترين‌‌، نجيـب‌تـرين و زيبـاترين . عبدالطيف :کسی که چشمان ظريف درونی او گشوده شده و همه چيز را در زيبایی درونی‌‌  می‌بيند.  برای درک خداوند باید لطیف شد خداوند را نمی‌شود با چشم‌های خـشن مشاهده کرد.

 2. از تمرینات کلاس تجسم  خلاق استاد آرام، به روش کاربردی خودم.

چشمانتان را ببنديد زبانتان را به سقف دهان بچسبانيد سعی کنيد ذهنتان را از هر چه آنرا آزار‌‌ می‌دهد رها کنيد و به خاطراتی که شما را به نهايت شادمانی ‌‌می‌رساند بينديشيد اگر خاطره‌‌ی شيرين نداريد آنرا در ذهن خود بسازيد احساس از آن زيبایی لطافت و عشق و شادمانی را در قلبتان تجربه نماييد. زير لب زمزمه کنيد:

تقديم به پروردگارم

تقديم به معلمان روحانی‌‌، تمام معلمان روحانی‌‌، تمام اساتيد معنوی

 تقدیم به فرشتگان و ياری رسانندگان روحانی       

سلام و برکات الهی با شما باشد.

                                                                                                         

 

 

چاکرای قلب (آناهاتا)

  دوازده بـرگ نيـلوفـر به سـجده

                                                                    بـه سبزيـنه سـرایی رو به قبـله[1]

  چـو خضـر مـعبـود درگاه الهـی

                                                                   ز خصلت‌هـای نيکو جايـگاهی

  بـيـامـوزد بـه تـو راز نـهـانـی

                                                                    ز اســرار درونــی گـفـتـمــانـی

 چـو در تاريـکـیِ غـم‌ها بمـانند

                                                                   هـوای پـاک از گوهـر بخـواهند

زمرد چون قبایی  رازدارش

                                                                    به محراب ستايش همقرارش

چنان محرم نمايد بر تو اين کيش

                                                                  به هم پيوسته ديدی؟ دلق و درويش

کـوارتز صورتی را پرچمش کن   

                                                                 اوان تـورين و تورمالين تنــش کن

اگر خواهی به کيهان‌ها تو راهی  

                                                                بـچـرخان عـود را در خـانه گـاهی

چـو قطره‌های ناب مهربانی  

                                                               مــسـرت‌‌ می‌چـکانـد شـادمـانـی

چرا تن معبد عشق الهی است ؟        

                                                              چون اين خانه ز نور حق گواهي ست

از ايـن معبد توانی حکمت آموز  

                                                              بـه انسـان‌هـا نهـانی خدمـت آمـوز

 

 

 

زیرنویس:

1. چاکرای انرژی چهارم.

 

 

 

 

 

کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

 

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش ششم

بخش هفتم

بخش هشتم

 

 

 

bottom of page