top of page

چاکرای دوم (سوادهسیتانا)

شرحی در مورد چاکرای دوم

     چاکرای دوم به شکل نیلوفر شش برگ نارنجی که کمی پایین تر از ناف قرار دارد مهم‌ترين مرکز فراگيری عشق است با ايجاد ارتعاشات مثبت در اين چاکرا، عواطف ما شکل صحيح به خود‌‌ می‌گيرد و کانون عشق و زيبایی ما روز به روز شکفته‌تر‌‌ می‌شود. هنگام تعادل در اين چاکرا انرژی آزادانه در نادي‌ها جاری شده و موجب فوران خلاقيت و در نتيجه عزت نفس ما‌‌ می‌شود ما با انجام اعمال خير به قداست درونی خودمان احترام‌‌ می‌گذاريم و حرمت حریم ديگران را نيز رعايت‌‌ می‌کنيم.

    تمام نيروهای مثبت و منفی در تمام جهان و حتی داخل حوزه‌ی انرژی بدن ما در کنار هم هستند و اين انتخاب و واکنش ما است که تعيين کننده‌ی ميزان رستگاری و يا انحراف ما از مسير تعالی است. نه جبر، جبر هيچ‌ وقت تعيين کننده نيست. نيروهای مثبت مثل خوش‌بينی، خيرخواهی، بخشش، انضباط جنسی، ايجاد شادمانی با الهامات الهی، موجب نغمه سرایی فرشتگان در اين حوزه‌‌ می‌شود و اين حوزه به مکان مقدس و کانونی برای عشق و زيبایی باطنی و در نتيجه سلامتی روحی روانی و جسمی مبدل‌‌ می‌گردد.

   ذهن انسان با نگه داشتن حرمت خود در اين مجموعه، تبديل به سفينه‌ای مجهز و رو به صعود‌‌ می‌شود، و اين صعود انسان را به الوهيت‌‌ می‌رساند.

    با توجه شما روی اين چاکرا، آب‌های مقدس بدن شروع به پرورش نيلوفران‌ آبی که در حوزه‌ی انرژی بدن است کرده، و تمام گلبرگ‌های اين نيلوفران رو به آسمان قرار‌‌ می‌گيرند و تمام راهنمايان و فرشتگان الهی برکات و نعمات الهی را در گلبرگ‌های گشوده‌ی آن‌ها جای‌‌ می‌دهند. با مداومت و پیگيری روزانه‌ی تمرين‌ها کم­کم شما، احساس دريافت خردی عظيم‌‌ می‌کنيد و سطوح آگاهی کيهانی شما بالا‌‌ می‌رود و تبديل به شخص خوش ‌بين و مهربانـی‌‌ می‌شويد که بـا شفقت و شکيبايی تمام حقايق زندگیتان را پذيرفته و تلاش مثمرثمری را برای بهتر شدن وضعيت زندگی خود و ديگران آغاز کرده و نتيجه را هرچه بود به مشيت الهی تسليم نموده و با جان و دل‌‌ می‌پذيرید با اين عمل حوزه‌ی انرژی شما چنان فعال و شفاف‌‌ می‌شود که تمام نيت‌های خير را جذب کرده و کم­کم خود شما در بين مردم به خاطر اخلاق نيکو و طمأنينه در رفتار، نمونه و قابل احترام‌‌ می‌شويد.

    برعکس حالت‌های درج شده در سطوح بالای انسانی، حالت‌های متضادی است، که شخص با الگوپذيری از کيفيات شیطانی مانند دروغ، شهوت، حسد، نفرت، ظلم، دزدی و طمع خصوصاً با دنبال کردن عقده‌های ذهن جزیی ‌نگر برای خود وابستگی به وجود‌‌ می‌آورد.  هر نوع وابستگی که چون طوق‌هایی بر دست و پا و گردن بسته‌‌ می‌شود و ظاهر زيبایی هم دارد موجب خود فريبی شخص‌‌ می‌شود و بالاخره... طوق، طوق است و بس، مثل خريدهای لوازم گران قيمت که بالاتر از حدود درآمدی شخص است ولی بخاطر چشم و هم چشمی، شخص خود را، در نتايج اسفناک آن‌‌ می‌اندازد و بدهي‌های آن چنانی بار‌‌ می‌آورد که برای رهايی از بدهکاری، مجبور‌‌ می‌شود راه‌های غير مشروع درآمدی را طی کند يا دزدی کند يا حتی بالاتر از آن‌...

    در اين گونه موارد حوزه‌ی انرژی اين چاکرا کدر‌‌ می‌شود و آب‌های مقدس بدن تبديل به باتلاقی آلوده و ناپاک‌‌ می‌شوند که موجب بسته شدن گلبرگ‌های نيلوفران آبی گشته و ان‌تی‌تی ها[1] در اين مکان بسته و تاريک شروع به تکثير نموده و تا‌‌ می‌توانند از اين سفره‌ها‌‌ی رنگين شکم‌های خويش را پر کرده و هر روز فربه‌تر از روز پيش‌‌ می‌شوند تا دیگر جایی برای بروز شخصيـت اصـلی و خويـشتن فرد باقی نماند شخص صاحب چشمانی‌‌ می‌شود که خدا را نمی‌بيند و هيچ ‌وقت نمی‌تواند سرود الهی را زمزمه کند و يا اگر به ظاهر هم ذکر بگويد ديگر معانی ذکر را نمی‌تواند جذب کند و دچار غم و ‌اندوه و آرزوهای طول و دراز‌‌ می‌شود يا در سرگرمي‌های فريبنده گم‌‌ می‌شود شک و ترديد و استرس‌های مداوم مواد سم زايی در بدن تزريق کرده و موجب بيماري‌های کالبد فيزيک نيز‌‌ می‌شود. در اين گونه موارد بايد برای کمک ­رسانی به شخص به ايجاد تعادل در چاکرا­های او اقدام کرد و با شيوه‌های مختلف مثل استفاده از سنگ‌های پاک و متبرکه[2]، شفافيت لازم را به محيط انرژی او رسانيد. چون او گوش شنوايی برای پذيرفتن سخن حق نخواهد داشت بايد کمک کرد که حوزه‌ی انرژی بدنش از آلودگي‌ها پاک شود و ان‌تی‌تی‌ها تا حدودی دفع شوند تا خودش بتواند شعور کمک کردن به خود را در خويش بوجود آورد.

   

ويژگي‌های چاکرای دوم (سوادهيستانا)  

         

ـ اسم چاکرا: استخوان خاجی (سوادهيستانا)، (Swadistana, sacral chakra).

ـ قوس و قزح: نيلوفر شش برگ نارنجی و سرخ کم‌رنگ (رنگ ملايم نشانه‌ی رشد و        يک اتصال روحانی‌‌ می‌دهد. رنگ تيره نشانه‌ی حاکميت جهل است).

ـ معنا: جايگاه مقدس.

ـ جايگاه: بخش تحتانی شکم (بين استخوان شرمگاهی و ناف).

ـ نماد: هلال ماه.

ـ عنصر: آب (آب درمانی به اين چاکرا کمک رسانی‌‌ می‌کند).

ـ بازتاب عملی: ارتباط با شبکه‌ی عصبی و غدد آدرنال و پروستات و اسپرم ها.

 ـ غدد: غدد تناسلی، تخمدان‌ها، بيضه‌ها، پروستات (گنادها).

 ـ علائم طالع بينی سیاره‌های مربوط به ‌‌این چاکرا: صورت‌های فلکی سرطان، ونوس، خرچنگ و عقرب.

ـ موسيقی: سازهای بادی مسی (سمفونی کورال شماره نه در رمينور اثر بتهوون‌‌، مصوت اوبانترِو رِماژور)، صدای طبیعت مثل: صدای شرشر آب و پرندگان مناسب ‌‌این چاکرا است‌.

ـ ذکر: القوی (جل جلاله) خداوند يگانه است قوی‌ترين و خستگی ناپذير، مانترا (وام).  

ـ تعادل در اين چاکرا: اطمينان به نفس، صبر و بردباری، پايداری در مقابل مشکلات. اين چاکرا سرچشمه‌ی درونی بصيرت است.

ـ عدم تعادل در اين چاکرا: ديابت (مرض قند)، سرطان خون، ناتوانی جنسی، مشکلات کليه و مثانه. شخص در اثر عدم اطمينان به نفس، خود آزار و ديگر آزار‌‌ می‌شود.

ـ عطرها و روغن‌های درمانی: انواع مريم گلی، ياسمن، چوب صندل.

ـ گياهان درمانی و عرقیات: برای خستگی مزمن (شربت يا دم کرده‌ی به ليمو) ضعف عصبی(دم کرده‌ی سنبل الطيف) کم‌خونی (دم کرده‌ی زنجبيل) تقويت کلی (دم کرده‌ی رازيانه، گل گاوزبان، شقايق )

ـ ميوه‌ها: تمام ميوه‌های آبدار خصوصاً هلو، زرد آلو، انبه، هندوانه.

ـ سنگ‌ها و کريستال‌های شفابخش: کارنلين، اوپال آتشی، يشم و عقيق آتشی، مرجان.

   مهم‌ترين سنگ: سنگ ماه است، سنگ سليمانی (Pierre-de)، (باباقوری)، )حجرالقمر= Lune)

 ـ فرآيند بيداری کندالينی: در ارتعاشات مثبت اين چاکرا موجب تجلی شهود‌‌ می‌شود

    و برعکس در ارتعاشات منفی موجب شهوت بی رویه و خشونت می شود.

 

 کار کردن روی چاکرای دوم (سوادهيستانا)

1. محراب خودتان را با پارچه‌ی خوشرنگ نارنجی مفروش کنيد ‌‌یا با چند شاخه گل نارنجی شمع نارنجی مکان مقدس خود را زيباتر کنيد اگر توانستيد از هر کدام از سنگ‌های ويژه اين چاکرا يکی را تهيه کنيد سنگ را زير شير آب شسته سپس داخل ليوان آب قرار دهيد‌‌ می‌توانيد برای پاک کردن محيط، کندر يا روغن‌های فرار            بسوزانيد.

2. ذکر مخصوص چاکرا را با ماژيک نارنجی نوشته رو به روی خود قرار دهيد اگر‌‌ می‌توانيد از لباس‌های خوشرنگ نارنجی استفاده کنيد.

3. قبل از شروع کار با چاکراها يک حرکت بدنی کوتاه انجام دهيد. در وضعيت دو زانو، روی پاشنه‌ها نشسته و کف دست‌ها را روی زانوها قرار دهيد سپس دست‌ها را به عقب برده و سر و پيشانی را به زمين نزديک کنيد (حالت سجده) دست‌ها را در پشت بدن بکشيد اگر وضعيت ايستاده را ترجيح بدهيد پاها را به فاصله‌ی دو مفصل ران از همديگر بازکرده ستون مهره‌ها را صاف نگه‌ داريد با ستون مهره‌هایی صاف، خم شده سر خود را به زمين نزديک کنید دست‌ها در پهلوها و مفصل ران و شانه‌ها را باز کنيد بدون اينکه فشاری به بدنتان وارد کنيد خم شويد. دست‌ها در پشت عمود باشد با دم عميق هر گونه سفتی را از بدن رها کرده سپس توجه خود را به محل چاکرای خاجی پنج سانتی‌متر زير ناف متمرکز کنيد حرکت انرژی را از اين چاکرا به طرف بازوها و دست‌ها احساس کند هفت بار حرکت را تکرار کنيد با دم، بازوها را جلوی خود بياوريد با بازدم آن‌ها را به آرامی به طرف بالای سر برده کف دست‌ها را به طرف آسمان بچرخانيد موقع خم شدن دست‌ها را در پشت بدن بکشيد. (سپس به جای اول، روی زانوها برگردانيد هفت بار اين حرکت را تکرار کنيد).

4. نگاهتان را به آبی که روبه­روي‌تان قرار دارد متمرکز کنيد به کانون مقدس آب‌های مقدسی که در عمق وجودتان جاری هستند خوش آمديد اينک ماه درون شما می‌تابد بر گلزار وجود با عظمت‌تان. توجه خودتان را به مايعاتی که در بدنتان جريان دارند معطوف کنيد گردش شريان‌های خونی را به طرف قلب سپس از طرف قلب به طرف سلول‌ها را مجسم کنيد فرشتگان نارنجی ‌پوش را ببينيد که به شما کمک‌‌ می‌رسانند رگ‌های خود را مانند رودخانه‌‌ای ببينيد که به طرف اقيانوس معرفت جاری هستند همراه اين رودخانه جاری شويد توجه کنيد که حدود شصت الی هشتاد درصد بدن را آب فراگرفته درست مثل مادرمان کره‌ی زمين که اکثر نقاط آن را آب فرا گرفته کالبد مادی ما نيز در محاصـره آب  قرار دارد اين آب مقدس در مکان­های مقدس بدن جاری است و انرژی ايجاد شده از جريان آب‌های بدن مانند تمام انرژی‌های الهی، ملکوتی است.

5. با زمزمه‌‌ی ذکر همراه اين آب‌ها وارد معبد بدن خويش شويد سعی کنيد پيغام آنها را بشنويد.[3] اينک با ايمان به اين موضوع که زندگی فرآيند هدفمندی است با هشياری خود را به حوزه‌‌ی رنگ نارنجی بدنتان که کانون عشق و هيجانات و خوشي‌ها و همچنين کانون ترس و بدآموز و ناخوشی است معطوف داريد. سعی کنيد در اين مراقبه با راهنمايان و مددکاران خويش تماس گرفته و از آنها هدايت و حمايت بجوييد مطمئن باشيد که آنها آماده هستند و اگر شما صاحب ديدگان معنوی باشید، حجاب‌ها کنار‌‌ می رود و شما از لذت ارتباط با فرشتگان غرق شادی و مسرت‌‌ می‌شويد و آنها همه‌‌ی مشکلات شما را به عشق تبديل‌‌ می‌کنند ذکرتان را شروع کنيد و سپس به دالان سکوت و سکون خويش وارد شويد و هر چقدر دوست داريد در همان‌جا بمانيد مهم‌ترين اتفاق‌ها همين‌جا و همين الان می‌افتد شما با اين مراقبه هم به توسعه آگاهي‌هايتان در بدن خويش‌‌، و مهم‌تر از آن به تکامل و رشد حيات نيز کمک کرديد‌‌، می‌توانيد به آرامی چشمانتان را باز کنيد  دستانتان را به آرامی بالا بياوريد و کف آن‌ را به طرف آسمان بگيريد ماه درون شما در حال درخشش است هر پيغام يا درسی ازاين مراقبه گرفتيد با خودکار نارنجی در دفترتان يادداشت کنيد تا بوسيله‌‌ی آنها درآينده رمز خوشبختی و رستگار يتان را بدست‌‌ بیاوريد.

   ليوان آبی را که گوهرتان داخل آن است به نیت شفا سر بکشيد و گوهرتان را در دست گرفته‌‌، خودتان را برای ماساژ شفابخش بعد از مراقبه آماده کنيد.

 

   نمودار ماساژ درمانی دست سوادهيستانا (چاکرای دوم)

    با ماساژ اين قسمت (شکل5 ـ12) بیماري‌های مثانه درمان‌‌ می‌شود و ستون فقرات تقويت شده و لگن به تعادل لازم‌‌ می رسد. اگر در ناحيه‌‌ی معده‌‌ی خود احساس درد کرديد پس از ماساژ کامل اين بخش سه دوره و هر دوره سه بار با انگشت شصت دست مقابل به مراکز واکنشی فشار وارد کرده و رها کنيد.

بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای دوم

                                 شکل 5 ـ12

 

   ماساژ درمانی روی محل اصلی سوادهيستانا (چاکرای دوم)

   با ماساژ و فشار اين قسمت از چاکرای دوم بخشی از روده‌‌ی بزرگ به نام کولون پايين رونده، به تعادل رسيده و موجب بهبودی عملکرد در ناحيه‌‌ی معقد‌‌ می‌شود انگشت وسطی خود را که به انگشت آتشی معروف است (زيرا انرژی بيش‌تری از خود ساطع‌‌ می‌کند) حدود پنج سانتی‌متر زير ناف فشار دهيد و رها کنيد سعی کنید با حرکات چرخشی دور ناف اين فشار راهفت بار ادامه دهيد سپس انگشت سبابه را سه بار به مدت نيم ثانيه در ناف فشار دهيد. آيا تپش نبض را در آن ناحيه احساس‌‌ می‌کنيد؟ اگر در هر قسمت تپش نبض را احساس کرديد چند بار فشار نوک انگشت را ادامه دهيد تا انرژی بيشتری دريافت کنید.

 

   نمودار ماساژ درمانی پا، سوادهيستانا (چاکرای دوم)

   اين مرکز حساس واکنشی در پا را با ماساژ گرم کرده سپس پا را ميان دو دست گرفته و هفت بار با انگشتان شصت دو دست فشار وارد کرده و رها کنيد (شکل 6 ـ12).

*(برای درمان انتهای روده (معقد) پای چپ و برای درمان مثانه پای راست) تمام مراحل ماساژ و فشار روی مراکز حساس واکنشی را با گوهر يا سنگ خودتان تکرار کنيد و از حرکات دلپذير آن لذت ببريد. خودتان را برای لحظه‌هایی پر از نشاط و شادمانی آماده کنيد با تنی سرشار از انرژی و قلبی مالامال از عشق برخيزيد و در ضيافـت الـهـی در روی زمین شرکت کنيد.

 

 

 بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای دوم
شکل6 ـ12

چاکرای دوم (سوادهيستانا)

 

عقيـق سـرخ و نـارنجی بـبايد

                                                                      کـه نـيلوفـر به شش گلبـرگ بـبالد[4]

پـراناهای عشق بر دور هاله

                                                                       بسان نور مه گردِ پیاله

بگـسترده کناری همچو ناجی

                                                                       رخ مه محرم محضور خاجی[5]

عقـيق کارنلين بشکفته با ناز

                                                                        شـفـاگـر در سجودي آمد به آغاز     

اگر خواهی رها باشی زهر غم             

                                                                         کـريستـال‌هـا دهنـد شادی دمـادم

صـدف‌ها در درون حوض آبی

                                                                         بـه سینه پرورانند درّ نابی   

چو مروارید عشقی خانه زادنند

                                                                         شفاخانه ز مرجان ها بسازنند[6]

تـو سـاقی و شـراب ‌انـدر پيـاله

                                                                        حجـاب ‌اندر حجاب است اين کرانه

 بکن شادی بشو چون مهر جاری

                                                                          بساز از بودن خود شاهکاری  

 بـه طرحی نو زجبـر و اخـتيارت    

                                                                          کـلاف عشق‌‌ مــی‌بافــد قرارت

 نگـردد  طالعت با جبـر حاصل

                                                                          حـديث اختـيار ت هسـت حامل  

چو حرمت ‌‌می‌نهی بر خويشي خويش

                                                                          سـوادهيسـتانا باشد برتو دل کيش

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

زیرنویس :

1. الگوهای غلط و پديده‌های منفی نامبارک

2. مقدس، وصل بودن به چيزی.

3. اين پيغام را خصوصاً به جوانان برسانيد که انرژی سودمند و مقدس خويش را صرف بدآموزي‌ها و تقليدهای کورکورانه‌‌ می‌کنند‌‌، افسوس و صد افسوس از اين همه موهبت و نعمت الهی که توسط افکار مخرب هدر‌‌ می‌رود و به جای سودرسانی شخص را بزهکار دنيا آخرت‌‌ می‌کند.

4. شش برگ نيلوفر چاکرای دوم.                                                               

5 . چاکرای خاجی

6. مرجان ها متعادل کننده انرژی و همچنان دنیوی هم آهنگ و همسوء با اهداف متعالی می شوند

 

 

 کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

 

بخش اول

بخش دوم

بخش چهارم

بخش پنجم

بخش ششم

بخش هفتم

بخش هشتم

bottom of page