top of page

چاکرا ی پنجم (ویشودها)

شرحي در مورد چاکرای پنجم

  پروردگار جهان با دميدن صوت به جهان فرمان بودش فرموده و در مکتب ما نيز در قيامت انسان‌های مرده و فراموش شده‌گان همگی با صدای حضرت جبریيل (با دميدن در صور) هشياری و بيداری جديد پيدا خواهند کرد يا (زنده خواهند شد) در جهانی که فعلاً ما را در خود پرورش‌‌ می‌دهد تمام ارتباطات بوسيله‌‌ی کلمات ميسر‌‌ می‌شود‌.

نيروهای فراروانی ما انسان‌ها بوسيله‌‌ی صوت، قابل ادراک بوده و اين چاکرا نخستين ارتباط ما را با خالق جهان به نمايش‌‌ می‌گذارد‌. نيايش‌های ما از طريق صوت آهنگين شده و ارتعاشات ملايمتری به وجود‌‌ می‌آورد. (اتر) لطيف‌ترين عنصر با روح ناب مقايسه شده و همان فضایی را ايجاد‌‌ می‌کند که در آن چهار عنصر اصلی ديگر: آب‌‌، آتش‌‌، هوا و زمين (خاک) قرار گرفته‌اند‌. اتر زمينه اصلی همه‌‌ی بودش‌های ديگر است همان حسی است که در ورای هر چيزی نهفته‌‌، اگر با قوانين روح آشنایی داشته باشيم ‌‌ می‌توانيم پی ببريم که اتر، مرکز اطلاعات و هم چنين مهمترين فايل و بايگانی آنهاست‌. اتر به حسی برتر از حس‌های متداول اشاره ‌‌می‌کند شايد يکی از تعاريف آن حس ششم باشد‌.

  تنفس‌های صحيح، زندگی سالم، افکار خير خواهانه، حرمت کلام‌‌، جريان شفاف انرژی را از مسير نادی‌ها[1] به درون چاکرا ي گلو هدايت كرده و ما اين انرژي گرانقدر را براي ساختن ارتباطي عاشقانه با خداوند و كل كاينات و كل مخلوقات خصوصاً در سياره ي زيباي خودمان كره ي زمين به كار مي بريم.

در جهان‌های معنوی ديگر نيز با اصواتی الهی برخورد‌‌ می‌کنيم که لازمه‌‌ی ايجاد ارتعاشات مثبت در آن جهان‌ها است‌. وای به حال کسانی که از اين نعمت الهی (کلام) سوء استفاده کرده و حرمت آن را نگهداری نمی‌کنند و با ايجاد کردن فضاهای آلوده‌‌ی صـوتـی (مثل: دروغ‌‌، تهمت‌‌، فحاشی) خود و افراد پيرامون‌شان را درگير مسموميت‌های صوتی سم‌زایی‌‌ می‌کنند و کارماهای[2] سنگين آن را بر دوش‌‌ می‌گيرند.

* بياييد قدر اين نعمت را (صوت) که به وسيله‌‌ی کلمات ما را به همديگر ارتباط‌‌ می‌دهد بدانيم تا در امان بمانيم.

  روزانه تا‌‌ می‌توانيم کلمات دوستت دارم را تکرار کنيم تا بعد از مرگ حسرت وقت از دست داده را نخوريم‌‌، که‌‌ می‌توانستيم بوسيله‌‌ی کلماتی که در اختيار داريم مهر و محبت بیشتری نشان بدهيم ولی اين کار را نکردیم و آنگاه است که حسرت مثل آتشی ما را در بر‌‌می‌گيرد‌.

   بياييد عشق را با ترانه‌‌ای زيبا تقديم پروردگارمان بکنيم.

   مانترای (ام AUM) سيستم عصبی و بيانی ما را آرام کرده و ارتباط عاشقانه‌‌ی ما را با خداوند و مخلوقات الهی بهتر ‌‌ می‌کند‌.

   سعی کنيم ذکر را کشيده ادا کنيم آآآآ و و وو م م م م ذکرهای (ناصح= اندرزگوی‌‌، فصيح= گشاده) نيز مناسب اين چاکرا‌‌ ‌می‌باشد از فرشتگان آبی پوشی که هنگام مراقبه روی ‌‌این چاکرا در کنار ما حضور پيدا‌‌ می‌کنند خواهش‌ ‌می‌کنيم که ما را به اسرار رنگ آبی هشيار کنند‌. آنگاه چشمان آبی و پر از مهر استاد درون را تجسم‌ ‌می‌کنيم که با نگاهی عاشقانه و استادانه ما را به پاکي‌ها و طهارت‌های لازمه‌‌ی درک رنگ آبی فرا ‌‌می‌خواند.

    

                                                                                      رهيدگی بر شما مبارک باد.

 

 

ويژگيهای چاکرا ی پنجم (گلو)

ـ اسم چاکرا: گلو (Vishuddha) ويشودها.)Throat chakra)

ـ قوس و قزح: گل نيلوفر شانزده برگ به رنگ آبی روشن (خنک کننده‌‌، آرام بخش).

ـ معنا: تزکيه و مراقبت از نفس.

ـ جايگاه: گلو C5  ،  C3(ميان مهره‌‌ی سوم و پنجم گردن).

ـ نماد: دايره.

ـ ويژگی: صوت‌‌، صدا‌‌، ارتعاشات.

ـ عنصر: اتر.

ـ بازتاب عملی: ارتباط با خالق جهان.

ـ غدد: تیرویيد.

-وظیفه: بیان، بودن

ـ علائم طالع بينی و ستاره‌های مربوط به ‌‌این چاکرا: ثور (گاو ميش)، جوزا (دوقلو)، (مریخ‌‌، ناهید‌‌، اورانوس).

ـ موسيقی: سازهای ضربی و زهی سبب تعادل در‌‌ این چاکرا می‌شود. مصوت EH )سل و سل ماژور).

ـ ذکر: آوم، ( ناصح= ‌اندرزگوی)، (فصيح= گشاده) و به صورت کشيده، ( مانترا‌ هام HAM).

ـ تعادل در اين چاکرا: عشق و مهربانی‌‌، خيرخواهی عميق و ياری‌رسانی‌‌، تسلط بر خويشتن‌‌، روزه‌‌ی سکوت نیز تأثير بسيار عميقی روی اين چاکرا می‌گذارد‌.

ـ عدم تعادل: بی قراری‌‌، ناآگاهی‌‌، ترس از آينده‌‌، اختلالات غده‌‌ی تيرویيد و حنجره‌‌، زخم‌های گلو‌‌، آنژين، آنفولانزا‌‌، بيماري‌های غدد لنفاوی‌‌، پيری زودرس‌‌، پر حرفی‌های خود باورانه يا عدم قدرت ابراز احساسات و در نتيجه بغض و خفگی عصبی.

ـ عطرها و روغن‌ها: سوزاندن و ريختن روغن‌های فرار چون (رزماری و fco فکو) در حفره‌‌ی ايجاد شده از شعله‌‌ی شمع هنگام مراقبه مفيد است‌. (رایحه‌‌ی  مریم گلی و اکالیپتوس)

ـ گیاهان درمانی و عرقیات:  گل بنفشه‌‌ی معطر خشک (حدود بیست گرم را در‌‌ یک لیتر آب جوشانیده روزی چند بار حدود ‌‌یک استکان بنوشید)‌‌، گل گاوزبان (بصورت دم کرده)‌‌.

ختمی (حدود بیست گرم در چهار لیوان آب جوشیده در روز برای درمان سرفه)‌‌.

ـ سنگ‌های درمانی: (اگومارين Aigremarin) التهاب حنجره را از بين ‌‌می‌برد و قدرت بيان را افزايش ‌‌می‌دهد استفاده از (لاپيس لازوری‌‌، سودالايت‌‌، سفاير‌‌، توپاز آبی‌‌، عقيق آبی) جسم و روح شما را بهبود بخشيده و تولدی روحانی به شما هديه‌‌ می‌کنند.

 (استفاده از رنگ های آبی، اشتهای داشته‌های دنیوی را کم کرده به روحانیت اضافه‌‌ می‌کند).

ـ میوه و سبزی‌های تقویت کننده‌‌ی‌ ‌این چاکرا: گیلاس‌‌، پرتقال‌‌، لیمو شیرین‌‌ و دیگر‌‌ میوه‌های فصل.

ـ فرآیند بیداری کندالینی در چاکرا ی ویشودها: باعث ‌‌می‌شود که انسان به‌‌ یگانگی با دیگران دست ‌‌یابد و همه را قطره‌‌ای از روح الهی ببیند که قابل احترام و تکریم هستند.

 

   کار کردن روی چاکرا ی پنجم (ویشودها)

    اتاقتان را مملو از نور شمع‌های آبی بکنید اگر گل آبی نداشتید از گل‌های دیگر استفاده کنید عود را روشن کرده و قطره‌های روغن‌های معطر فرار را بچکانید بر هر آن چه در دسترس است‌. سجاده ‌‌یا پارچه‌‌ی آبی را در محل نیایش خویش‌ انداخته و گوهر ‌‌یا سنگ آبی را کنارتان بگذارید اگر‌‌ می‌توانید لباس آبی بپوشید و ذکرتان را با ماژیک آبی نوشته روبه روی‌تان قرار دهید‌. قبل از شروع مراقبه ‌‌یک حرکت ورزشی انجام دهید‌. به حالت دَمر روی زمین دراز بکشید کف دستان خود را پهلوی شانه‌ها روی زمین بگذارید آرنج‌ها کاملاً خم است دم فرو برید و به آرامی سر و قفسه‌‌ی سینه‌‌ی خود را از زمین بلند کنید و تا جایی ‌که دردی نداشته باشد و برایتان دلپذیرتر باشد آرنج‌ها باز شود به سمت عقب قوس بسازید ‌‌این وضعیت را نگه دارید و بدن خود را بکشید و سعی کنید به طرف بالا و پشت سر خود نگاه کنید سپس بازدم کنید و به آرامی به حالت دمر بازگردید ‌‌این تمرین را ‌‌می‌توانید تا هفت مرتبه تکرار کنید. (در ‌‌یوگا به ‌‌این تمرین کبری گفته‌‌ می‌شود).

   بنشینید چند نفس عمیق بکشید تا ‌‌می‌توانید بدنتان را شل و ریلکس کنید تمام افکار و تصورات روزانه را متوقف کنید‌. نسبت به چاکرا ی پنجم هشیار باشید و گل نیلوفر آبی را با شانزده گلبرگ زیبا تجسم کنید که در سطوحی آبی گسترده است‌. سپس به ‌‌یک جاده‌‌ی  آبی فکر کنید. آری نوری آبی رنگ شما را به طرف خود‌‌ می‌کشد و شما وارد دالانی از نور آبی‌‌ می‌شوید تشعشع نورانی مثل آهن ربایی شما را به داخل خویش‌‌ می‌کشد‌. در انتهای دالان استاد بزرگواری را ملاقات ‌‌می‌‌کنید که ملبس به ردایی زیبا و آبی بر ستونی آبی تکیه زده به چشمان او خیره شوید اگر ‌‌ایمان شما راسخ باشد شما راه صد ساله طریقت را در‌‌ یک لحظه طی کرده و از ستون معنوی بالا خواهید رفت. حالا شناور در نوری آبی هر لحظه سبک و سبک‌تر شده به نقطه‌‌ی بالایی ستون نزدیک‌‌ می‌شوید. به مرکز ارتعاشات صوتی. ذکرتان را با صوتی شیرین بخوانید اُوم...اُوم بگذارید نور آبی هم چنان شـما را در برگرفته و تمام وجودتان را مطهر و پاک نماید شادی و نشاط فرشتگان و راهنمای معنوی‌تان را تماشا کنید و خود را در شادی آنان شریک سازید‌. سعی کنید صدای معرفت و هدایت الهی را بشنوید و با آهنگ آن ذکر خودتان را ارتعاش دهید تمام چاکرا های‌تان را بر روی اتر بگشایید و از راهنمای معنویتات بخواهید راز اتر را بر شما بگشاید مطمئن باشید در اثر مدوامت راز بر شما گشوده خواهد شد هر آرزویی دارید بکنید شما اکنون بر گنجینه‌‌ی با شکوه معرفت و دانش الهی گشوده شده‌‌اید و هر گاه در زندگی از جزییات و بیهوده ‌اندیشی خود را برهانید به طرف آن گنجینه، هدایت خواهید شد هر چقدر دوست دارید در سکوت و سکون‌‌ ایجاد شده بیارامید.

    آرام‌‌، آرام حضور برکت‌‌ یافته‌‌ی خود را روی سجاده‌‌ی آبی احساس کنید و از راهنمایان روحیتان به خاطر تجربیات روحانی تشکر نمایید دفترچه‌‌ی معنوی‌تان را گشوده و دریافت خود را از ‌‌این مراقبه ‌‌یادداشت نمایید‌.‌‌ می‌توانید در طول روز ‌‌یا حداقل چند ساعت روزه‌‌ی سکوت بگیرید و حرف نزنید. روزه‌‌ی سکوت تنها حرف نزدن نیست بلکه افکار مخرب نیز باید از شما فاصله گرفته و سکوت واقعی و دلپذیری شما را در خود بگیرد ‌‌اینک شما‌‌ می‌توانید برای خود سپری به رنگ آبی بسازید و در مواقع نگرانی تصور کنید هر گونه حمله‌‌ی فکری و ‌‌یا عملی سلطه جویانه از شما دفع ‌‌می‌شود و شما در داخل اتاقک نور آبی در امنیت کامل هستید‌. با خودتان قسم یاد کنید که به زخم زبان هیچ کس اهمیت نداده و تصور کنید آنها به صورت تیرهای چوبی پرتاب شده به دیواره‌‌ی آبی حفاظت شما برخورد کرده، شکسته ‌‌یا برگردانده‌‌ می‌شوند و نیز قسم بخورید که هیچ‌ وقت به هیچ کس زخم زبان نزنید با خود پیمان ببندید که همیشه بخندید ولی هرگز به همدیگر نخندید هدف‌های خود را مشخص کنید تمام کاینات با شما خواهند بود برای رسیدن به اهداف عالی تعیین شده‌.

                                                                         خیر و برکات الهی با شما باشد. 

 

 

   نمودار ماساژ درمانی دست چاکرا ی پنجم (ویشودها)

   شما ‌‌می‌توانید محل اصلی چاکرا را به نیت تقویت ماهیچه‌های گردن و نیز برای زیبایی و شادابی پوستتان ناحیه‌‌ی گردن را ماساژ داده سپس مراکز دردناک را زیر انگشتان پیدا کنید و با فشار روی‌‌ این مراکز انرژی الهی را از طریق انگشتان به آن قسمت منتقل کنید تصور کنید رنگ آبی بسیار روشن و شفافی مثل فواره از انگشت شما بیرون ‌‌می‌جهد و به تمام لایه‌های درونی‌تان نفوذ ‌‌می‌کند تا ده ثانیه فشار داده سپس ده ثانیه رها کنید هفت بار تکرار کنید. مراکز واکنش حساس قسمت چاکرا ی پنجم را روی دست (در شکل11ـ12  مشخص شده) ماساژ داده و فشار دهید در مواقع گرفتگی صدا، فشار روی مراکز دست نتیجه‌‌ی خوبی دارد و به صاف شدن حنجره کمک ‌‌می‌کند موقع سخنرانی‌‌ می‌توانید به آرامی ‌‌این قسمت ها را ماساژ بدهید تا نتیجه‌‌ی بهتری بگیرید.

 

 

 

ـ بخشی  از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای پنجم 

12-11 

نمودار ماساژ درمانی پا، چاکرای پنجم (ویشودها)

    هنگام سرماخوردگی و ورم لوزه‌ها این مناطق واکنشی حساس روی پاها را (شکل12ـ12) ماساژ داده و ده ثانیه با انگشت فشار دهید سپس ده ثانیه رها کنید تمرین را هفت بار تکرار نمایید در مواقع دردناک شدن قسمت گردن قاعده‌‌ی همه‌‌ی انگشتان پا را به ترتیب بالا فشار داده سپس جوراب نخی گرم بپوشید برای پیشگیری از بیماری‌های آنفولانزا و سرماخوردگی‌های مزمن ‌‌می‌توانید هر روز با‌‌ این مراکز کار کنید‌. بعد از تمام شدن ماساژ‌‌ یک چایی یا‌‌ نوشیدنی گرم بخورید و چند دقیقه استراحت کنید.

 

                                                                                  همیشه با طراوت و شاداب باشید.

                         قاعده‌ی همه انگشتان تقویت کننده‌ی گردن هستند.­

       

                                 

  ـ بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرا­ی پنجم    

12-12

زیرنویس:

1. کانال های انرژی در حوزه‌‌ی انرژی اطراف بدن.

2. نتیجه‌‌ی عمل شخص در تعالیم معنوی هند.

                                                                                                         

 

 

چاکرا ی پنجم (ویشودها)

 

   همیشه از تو خواهم گفت ‌‌ای عشق

                                                                       قراری از تو خواهم جست ‌‌ای عشق

   بــرای شــــرح و ابـراز عـواطـف

                                                                        بـبـایـد گـوهـری آبــی و ز هاتف   

   لا پیـس[1] لا زولـی و کـریـزا کولا[2]

                                                                         تــمــام گــوهــران خـوب دنـیــا    

  عروجـت ‌‌ می‌دهـد در عـرش عالی

                                                                          گـهــی  فــیـروزه[3] و تـوپـاز آبـی         

 بـیــا و شــادمانی هدیـه اش کن

                                                                            بـه گـوهـرها  مزیـن خانـه اش کـن    

  ده و شـش بـرگ نـیـلوفربه گاهي[4]

                                                                        ز نفـس خـود،  بـپـالايـنـد واهـي        

درون  اتــر[5] نیـلوفـر  بتابــيد

                                                                         بپيــــچيده سـراي ماه و نــاهيـد        

عـروجت را  نگـر، در  نــور آبی

                                                                         بـه پـیرت، پـیر عشقـت ده جوابـي

 

 

 

 

زیرنویس:

1. Lapis:سنگ لاژورد.

2. كرسيو كولا Chrysocolla  H2o)) H2SI205 (OH) 4.n، (AL، ‍CU) يك كاني نرم براي ساختن مهره و آويز مناسب است و آرام بخش جهت سخنراني و بيان عواطف مي باشد.

3. Yurgvoise: نوعي سيليكات آلومينيوم مس آبدار (به صورت حفاظتي عمل مي كند).

4. شانزده گلبرگ چاکراي پنجم.

5. اتر: حوزه ي انرژي و هاله ي بدن كه چاکراها را در خود گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

 

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنجم

بخش هفتم

بخش هشتم

 

 

 

 

bottom of page