top of page

چاکرای ششم (آجنا)

شرحي در مورد چاکرای ششم

   چاکرای آجنا[1] مهم‌ترین کانون معرفت و دانش و علوم اسراری بوده و تمامی عرفا با مراقبه روی‌‌ این چاکرا با هسته‌‌ی باطنی و ملکوتی خود ارتباط برقرار کرده و وارد مراحل بالاتر از هشیاری زمینی شده‌اند‌. ‌این چاکرا ‌اندکی بالاتر از‌‌ میان دو ابرو قرار گرفته و به تیسراتیل معروف است‌. مراقبه بر روی‌‌ این کانون بصیرت و معرفت‌‌، ذهن را چون کریستالی شفاف کرده و موجب روشن بینی ‌‌می‌شود و ‌‌این بینش باطنی در شب تاریک روح، پیام‌ بخش و راه گشای روشنی‌ها‌‌ می‌گردد. دو نیروی (Yin‌‌یین) و (Yang‌‌یانگ) شر و خیر ‌‌یا دو افعی (Lda) و (Pinyala) که از چاکرای ریشه طی طریق نموده‌اند‌‌، حالا در چاکرای آجنا رو در روی هم قرار گرفته‌اند، ‌‌این دو نیرو، نمود تاریکی و روشنایی‌ها هستند و شما با اختیار خود ‌‌می‌توانید فطرت انسانی ‌‌یا برعکس فطرت حیوانی را برگزیده و در ‌‌این چاکرا با برگزیده‌‌ی خویش که تقویت شده ملاقات کنید فرشتگان در ارتعاشاتی مثبت و در کنار شما منتظرند و پدیده‌های منفی در ارتعاشات منفی و باز هم در کنار شما منتظرند. به تمامی مسائلی که برای شما ارزش محسوب‌‌ می‌شود نیک بنگرید‌. آیا خودتان را فریب نداده‌‌اید؟

  آیا به نام اعمال خیر، خودخواهی‌های خود را ارضاء نکرده‌‌اید؟

  مولانا در مورد دوگانگی نفس (خیر و شر) از مشخصات (درخت دقوقی) اشاره به هفت چاکرا می‌فرمایند :

  ز توست ‌‌این شجر وخرقه اش تو دادستی

                                                               که از شراب تو اشکوفه کرده‌اند اشجار

مرا چومست کنی زین شجر بر آرم سر

                                                              به خنده لب بنمایم به خلق همچو انار

 

    نیروهای خیر و شر در کنار شما و منتظر انتخاب شما هستند. داشتن ایمان به خدا و زمزمه‌‌ی آهنگین ذکر، به شما در جهت انتخاب صحیح کمک خواهند کرد‌. شما قادرید با نگرش ویژه‌‌ی خویش، آنی‌‌ سبب بهبود کیفیت آن شده و ‌‌این مستلزم آن است که در زندگیتان بی‌ نظمی را تبدیل به نظم کنید و با مراقبه‌‌ی منظم روی‌‌ این چاکرا به متعادل سازی[2] دو نیمکره‌‌ی چپ و راست مغزتان کمک کنید.  

در چاکرای ششم با خودتان صادق باشید و با خود و هویت اصلی بودش خود‌‌ یکی شوید‌. زمزمه کنید: تنها واقعیت خود من هستم از حماقت‌هایتان نترسید همه حماقت‌‌ می‌کنند ‌‌این حماقت‌ها تجربه‌های شما را در زندگی تکمیل کرده و کمک‌‌ می‌کنند فرم لازم را به خود بگیرید.

 

ويژگيهای چاکرای ششم (تیسراتیل) Third eye Bindu

ـ اسم چاکرا : آجنا (Ajna) چشم سوم يا مرکز فرماندهی. (Brow chakra)

ـ قوس و قزح : نیلگون‌‌، بنفش.

ـ معنا : بصیرت (اکنون زمان حال کردن با پروردگارتان است).

ـ جایگاه :‌ اندکی بالاتر از  ميان دو ابرو.

ـ نماد : دو سر مار و بال‌های عقاب.

ـ ویژگی : مکاشفه و دیدار.

ـ عنصر : تاریکی و روشنی.

ـ بازتاب عملی : جایگاه معرفت‌‌، کانون بصیرت‌‌، دریچه‌‌ای برای ارتباط با خدا‌‌، عملکرد    مغز.

ـ غدد : صنوبری‌‌، هیپوفیز.

ـ علائم طالع بینی و سیاره‌های مربوط به ‌‌این چاکرا : مشتری‌‌، قوس، اورانوس‌‌، دلو، نپتون‌‌، حوت.

ـ موسیقی : سازهای زهی و کلاویه‌‌ای، آثار باخ، موسیقی مدرن‌‌، مصوت E (نت لا ولاماژور).

 ـ ذکر : البصیر (خداوند وجودی است همه بینا)، (خداوند عمیق‌ترین چشمی که برای دیدن درون عطا فرموده در‌‌این نقطه (تیسراتیل) قرار گرفته و آن چشم بصرت نامیده‌‌ می‌شود‌. (مانترا کاشام KASHAM).

ـ تعادل در‌‌ این چاکرا : آگاهی‌های معنوی صحیح‌‌، رسیدن به عشق ناب واقعی فراتر از عقل و عشق معمولی رهایی از بند هر اسارتی که ذهن را گرفتار‌‌ می‌کند‌. برای پاک‌سازی و تعادل در‌‌ این چاکرا نگاه کردن به آب مخصوصاً تصویر ماه در آن افتاده باشد خوب است‌. عملکرد افراد حریص و ناپاک موجب تخریب‌‌ این چاکرا شده و شخص را از الطاف الهی دور‌‌ می‌شود‌.[3]

ـ عدم تعادل : تحمل ریاضت‌های سخت از روی ترس‌‌، خود آزاری‌‌، تحریک منفی مهاجم‌‌، جذبه‌های کاذب عارفانه‌‌، توهم در دریافت خود اصلی‌‌، و در نتیجه‌‌ی بروز بیماری‌های جسمانی و کالبدی عدم تعادل ‌‌این چاکرا اختلالات بیماری‌های درون ریز‌‌، بیماری‌های عصبی‌‌، میگرن‌‌، سردرد‌‌، ‌‌اشکال در بینایی‌‌، سینوزیت‌‌، مشکلات‌‌ یادگیری‌‌، تنبلی‌‌، کوری‌‌، کری‌‌، بی‌خوابی.  

ـ عطرها و روغن‌ها : چوب صندل‌‌، روغن کندر (رایحه نعناع‌‌،‌‌ یاسمن).

ـ گیاهان درمانی و عرقیات : برگ سنا (Sena) (حدود ده برگ سنا را دم کرده و در مقدار بیشتری از روغن زیتون بجوشانید. اثر شفا بخش، روی بیماری‌‌ میگرن خواهد داشت. برای باز شدن گوش‌ها و اختلال در شنوایی از چای دارچین ‌‌یا عرق دارچین استفاده کنید‌.)

برای تقویت بینایی ویتامین‌های A وC مفیدند.

ـ سنگهای درمانی :

1 . مهم‌ترین سنگ آماتیس بنفش : (اگر حدود بیست دقیقه موقع نیایش در نقطه (تیسراتیل) بین دو ابرو باشد علاوه بر درمان بیماری‌های ‌‌این چاکرا به تدریج موجب رشد آگاهی‌های اسراری و کیهانی و باز شدن چشم سوم خواهد شد). (استفاده‌‌ی صحیح ‌‌این سنگ موجب ترک اعتیاد نیز‌‌ می‌شود).

2 . چشم شاهین (برای تقویت نیروی دید چشم).

( Ofil _ de _favcon ) و از نظر روانی باعث تعادل در نیایش‌‌ می‌شود و ما را از موهبت ارتباط سودمند با خدا برخوردار‌‌ می‌کند).

3 . تورمالین سیاه (برای حفاظت از زخم چشم‌ها‌‌، تهمت‌ها‌‌، حسادت‌ها‌‌، شک‌ها‌.).

4 . کوارتز  (اسطو خودوسی برای الهام گیری).

5 . آزولیت ملکیت (سنگ گرانبها و کمیابی که مخصوص‌‌ این چاکرا است درمان با‌ ‌این سنگ ماهیچه‌ها و عضلات را تقویت کرده و خلق و خوی را شفافیت‌‌ می‌بخشد و افکار منفی را دور‌‌ می‌کند).

6 . (سنگ صفیر sodslite)‌‌، لاجورد‌‌، Jet، عقیق سلیمانی سیاه Azurite.

ـ‌‌ میوه‌ها و سبزیجات تقویت کننده : سبزی‌های خوردنی خصوصاً جعفری‌‌،‌‌ میوه‌های فصل خصوصاً سیب و خوردن سالادهای فصل و استفاده از آب‌‌ میوه‌های تازه جهت تأمین ویتامین‌های لازم برای چشم مفید است‌.

ـ فرآیند بیداری کندالینی : وقتی ارتعاشات و پراناهای مثبت کندالینی به ‌‌این مکان (آجنا ‌‌یا چشم سوم و دریچه‌‌ی ارتباط الهی)‌‌ می‌رسد عفو و بخشش در شخص نمودار‌‌ می‌شود‌. او هیچ اشتیاقی برای گرفتن قصاص در هیچ موردی ندارد خیلی راحت از خطای دیگران چشم پوشی‌‌ می‌کند‌. شخص حتی در مورد دشمنان خویش نیز دعا کرده و از خداوند برای آنها طلب رستگاری‌‌ می‌کند‌.

 

کار کردن روی چاکرای ششم (آجنا)

    مکانی پر از سکون و عشق و زیبایی، در انتظار شماست‌. ‌‌اینک شاهین آزادی و فرزانگی پیش روی شماست و شما‌‌ می‌توانید بر بال‌های نورانی آن تا به قلمروهای آسمانی پرواز کنید و از تمام تاریکی‌های درون خویش بیرون بیایید و هر آنچه شما را آزار‌‌ می‌دهد به دور بریزید‌. محراب‌تان را با پارچه‌‌ای نیلگون‌‌ یا بنفش مفروش کنید‌‌ می‌توانید از تمام رنگ‌های رنگین‌کمان برای تزیین مکان مقدس‌تان استفاده کنید شمع‌های رنگی، گل‌های رنگارنگ‌‌، روغن‌های فرار...

اگر قبل از دمیدن خورشید بتوانید خودتان را آماده‌‌ی مراقبه روی چاکرای ششم بکنید روشن‌گری و مکاشفه‌‌ی بیشتری از‌‌ این معراج با شکوه نصیب شما خواهد شد. یک حرکت انرژی زا قبل از شروع مراقبه انجام دهید‌.

هفت تا چرخ بزنید در شروع چرخ دستان شما کنار بدنتان آویزان باشد در چرخ دوم کف دست راست به صورت  فنجان به طرف بالا، در چرخ سوم کف دست چپ به صورت فنجان وارونه به طرف پایین، بدین ترتیب انرژی را از طرف چپ از زمین مادر و از طرف راست از آسمان و پدر آسمانی دریافت خواهید کرد‌. آنگاه به آهستگی شروع به چرخیدن در جهت عکس عقربه‌های ساعت بکنید. بگذارید دستانتان در اطرافتان شناور شود تا در دور هفتم به شانه‌هایتان برسد اگر دوست داشتید تا جایی ‌که برایتان ‌‌این حرکات دلپذیر باشند ادامه دهید‌. حالا با آسودگی خیال در محراب‌تان نشسته و شمع‌ها را روشن کنید‌.  هر ذکری را که دوست دارید مانند کاشام یا بصیر زمزمه کنید‌. کاملاً آرام و ریلکس باشید چند تنفس کامل انجام دهید‌.

اکنون شما مراقبه را از اولین چاکرا (ریشه) شروع کرده و به ترتیب به طرف چاکراهای بالایی در حرکت‌‌ هستيد. روی هر چاکرا حداقل سه دقیقه مراقبه کنید حداکثر هفت دقیقه. در چاکرای اول ارتعاشات شفاف و فعال رنگ قرمز را تجسم کنید در چاکرایی دوم رنگ نارنجی‌تان را به صورت اشعه‌‌ای تابناک تصور کنید. چاکرای سوم شما با اشعه‌‌ی طلایی و زیبایی خورشید درون‌‌تان روشن شده است. در چاکرای چهارم رنگ‌های سبز و نورانی گلدسته‌ها را به ‌‌یاد بیاورید و آنگاه رنگ صورتی ملایمی به آن اضافه کنید‌. در چاکرایی پنجم رنگ آبی آسمان پاک خیال‌‌تان را تصور کنید و رنگ‌های آبی و سرشار دریاها را به آن اضافه کنید آنگاه چشمان عاشقانه‌‌ی استاد درونتان را به صورت اقیانوسی از عشق و رحمت ببینید که شما را به امنیت دایمی آن فرا‌‌ می‌خواند (سپس روی رنگ بنفش و نیلگون تمرکز بگیرید اکنون به چاکرای ششم رسیده‌‌اید ممکن است گلوله‌‌ی سیاهی بین دو ابروی شما ظاهر شود‌، روی آن گلوله‌‌ی سیاه که به تدریج جلوتر کشیده‌‌ می‌شود تمرکز کنید‌. ممکن است نقطه‌‌ی سیاه دور و نزدیک شود با آرامش کامل مسیرش را دنبال کنید  ممکن است امواج نوری را ببینید که مرتب پرتو افشانی‌‌ می‌کنند ‌‌یا صدای موسیقی مثل چنگ و نی بشنوید‌‌ یا صداهایی مثل هو ‌‌یا سوت قطار‌. تمرکز کنید به نور‌‌ و صداها، هیچ ترسی به خودتان راه ندهید برای دریافت هدیه‌های الهی خودتان را باز و گشوده نگه دارید‌. هیچ توقع اضافی نداشته باشید هر آنچه سهم فعلی شما از برکات معنوی باشد خواهد رسید در همه حال سپاسگزار باشید همه‌‌ی اسرار مافوق‌‌، همه‌‌ی گنجینه‌های بهشتی همه‌‌ی برکات الهی‌‌، همه‌‌ی دانش‌‌، همه‌‌ی سعادت‌‌، همه‌‌ی عشق‌‌، همه چیز، درون خویشتن تو است و هم اکنون تو را همراهی‌‌ می‌کند در‌‌ این معراج عاشقانه‌... خود را رها کنید و هر چقدر برایتان ‌‌این لحظات دلپذیر باشد در آن حال بمانید‌. کم کم محیط پیرامون خود را حس کنید‌. انگشتانتان را تکان دهید و چشمانتان را باز کنید‌. عشق و برکات الهی همیشه با شما باشد. دفترچه‌تان را بردارید و هر آنچه در ذهنتان جای گرفته ‌‌یادداشت نمایید‌.

 

  نمودار ماساژ درمانی دست چاکرای ششم  (آجنا)

   این مراکز بازتابی‌‌ (شکل13ـ12) قادرند اتصالات انرژی را به مرکز چاکرای ششم برسانند‌. انگشت شصت خود را روی‌‌ این مراکز گذاشته و با حرکات چرخشی فشار دهید هرکجا دردناک بود  فشار را ده ثانیه ادامه بدهید تا درد از بین برود. (ممکن است بعضی وقتها چند روز متوالی فشار دادن محل دردناک را ادامه دهیم تا درمان شود.)

 

 

 

ـ بخشی از مراکز حسلس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای ششم

12-13 

کارکردن روی محل اصلی چاکرای ششم (آجنا)

   روی شقیقه‌ها دقیقاً دو سوی پیشانی در لبه‌‌ی خارجی ابروها را با حرکات دورانی ملایم ماساژ دهید‌. برای آرام سازی عضلات چشم‌‌، با انگشتان وسطی خود مراکز واکنشی دور چشم را یافته، ماساژ دهید‌. وقتی شما کانون‌های حساس واکنشی چشم را با نوک انگشتانتان ماساژ داده و تحریک‌‌ می‌‌کنید‌. در واقع با انگشتانتان انرژی تازه‌‌ای همراه با حیات به آن‌‌ می‌بخشید‌. البته سعی کنید چشم‌ها را بیش از ‌اندازه تحریک نکنید‌.

شما بعد از مراقبه‌‌ می‌توانید دو کف دست را محکم به هم ماليده، سپس کف دست‌های خود را روی هر ‌‌یک از چشم‌ها بگذارید به ‌‌این صورت که انگشتان خود را در همدیگر فرو برده به طوری که هیچ­گونه روشنایی در‌‌ میدان دید نباشد البته کف دست‌ها به حالت پیاله باشد که بتوانید چشمهایتان را درون کف دست‌ها باز نگه دارید‌. چند دقیقه صبر کنید و در تاریکی نگاه کنید‌. روش آرام­بخشی برای تمام سیستم عصبی است بدون حرکت دادن بدن بنشینید ستون فقراتتان صاف باشد‌. چشم‌ها را بالا، راست و پایین، سپس دوباره بالا و طرف چپ، و پایین ببرید. ‌‌این حرکاتِ حدقه‌‌ی چشم را به آرامی انجام دهید نگاه کردن به فاصله دور و سپس نزدیک را نیز تمرین کنید. ‌‌این تمرینات برای عضلات چشم بسیار مفید است و نیازشان را برآورد‌‌ می‌کند.

 

نمودار ماساژ درمانی پا چاکرایی ششم (آجنا)

    پاها را در بغل خود گرفته و با دو انگشت سبابه و آتش، نقطه‌های واکنشی حساس را که در شکل (14ـ12) مشخص شده ماساژ دهید هر قسمتی دردناک بود روی آن قسمت وقت بیشتری صرف کنید سپس با انگشت شصت تمام قسمت‌های واکنشی پنج انگشت پا را به مدت ده ثانیه فشار داده و به مدت ده ثانیه رها کنید اگر فرصت داشته باشید هفت بار فشار ده ثانیه‌‌ای را تکرار کنید‌.

بخشی از مراکز حساس واکنشی پا مربوط به تقویت چاکرای ششم             

12-14

زیرنویس:

[1] . چاکرای آجنا: مرکز اتصال سه کانال انرژی، (آیدا-پینگالا-سوشومنا)است با ادغام و آمیزش انرژی کیهانی، قمری و خورشیدی در این چاکرا در انسان بیداری روحی حاصل شده و موجب روشن بینی، روشن شنوی، تله پاتی و پیشگویی می شود.

 

 2. باز‌‌ می‌دیدم که ‌‌ می‌شد هفت ‌‌یک

                                                              می‌شـکافد نور او جیب فلـک           

   باز آن‌‌ یک بار دیگر هفـت شـد

                                                          مستی و حیرانی من زفت شد

 

                                                                                                    «مولانا»

3. اتصـالاتـی‌‌ مـیان شـمع‌هـا

                                                  کـه نیاید بر زبان و گفت ما

    پیشتر رفتم دوان کان شمعها

                                               تا چه چیز است از نشان کبریا

                                                                                              «مولانا»

 

                                                                                                         

 

چاکرای ششم (آجنا)

چـرا پیچـیده‌‌ای بـر تک قـبـایی

                                                              چـراغِ نیلـگـونِ ‌هـالـه هايي[1]

دو افـعـی ‌اندرون کـندالـــینـی[2]

                                                              در‌‌ ایــن چرخه چو نیـلوفر ببینی

 به معنای بصیـرت واله و  رام            

                                                                رهــیـدند از صفت‌های دَد و دام

در ‌‌این چشمه شفقت گشته جاری

                                                                زکــانــون بـصـیـرت جویـبـاری                       

بـه دالان سـکـوتـی عـارفـانـه

                                                                 ز اسـتــاد درونـت عــاشــقـانـه        

بـخـواه چـنگی زند بر ‌‌این طبالی

                                                                 کنـد فنـجان ذهـنـت پـر زخـالی        

به طرحی نو، ز‌‌ این مظروف خاکی

                                                                 بـرای بــودشـت تن پوش پاکی         

زتـاک گوهـرانـش خوشـه چینی

                                                                کـنـار شهـر چشـمـانـش نشـیـنی            

ز مـوسیقـی گـوهـرها گـذر کن 

                                                                ز افــکـار پـلـیــدانـه حـذر کــن    

مـلکیت‌‌ می‌کند درمان هر درد[3]

                                                                آزولیـت‌‌ آورد جان سالم و بَرد[4]

صـفای روح افزوده به دیـده

                                                               اگر از سنگ ماه اعجاز دیـده[5]

 مـیان ابروان ‌‌یاقـوت نـیـلی[6]        

                                                               انرژی می دهد روشن ببینی

به رسم عارفان گر خواني آمين؟

                                                      گــشايد چشم سوم چشم شاهين[7]                      

 

 

 

زیرنویس:

1 . چشم سوم.                                                            

2 . افعی کندالینی که به ترتیب از مسیر چاکراها گذشته و در‌‌ این چاکرا دوسر آن روبروی هم قرار گرفته و

بینش درونی را هدیه‌‌ می‌کند.

3. سنگ ملكيت :  این سنگ از کربنات مس و از سبز پر رنگ و زیبایی تشکیل شده و به آب و اسید و گرما حساس است. موجب تصفیه‌‌ی بدن شده برای آب مروارید خیلی خوب است. سرطان‌ها را در مراحل اولیه درمان‌‌ می‌کند برای تمام مسمومیت‌ها و تمام زخم‌ها و التهابات، آسم، بیماری کودکان، گرفتگی، تصلب شرایین، بیماری پارکینسون، شفابخش است.

4. آزوليت : این سنگ مانع پیشرفت استرس‌ها و نگرانی‌ها در بدن‌‌ می‌شود و خلق و خوی را شفاف کرده در رؤیاها به ما کمک‌‌ می‌کند برای انرژی دادن دوباره در نمک دریا نگهداری شود و با آب شسته نشود. در موقع مراقبه دید ما را باز‌‌ می‌کند.

5.  برای تقویت نور چشم، سنگ ماه را درون آب گذاشته نگاه کردن به آن خوب است.

6. سفیر : ‌‌یاقوت نیلی سنگ بسیار پرارزش برای تمام حالت‌ها در‌‌ این چاکرا موجب روشنی ضمیر می‌شود (سنگ خردمندان است)، ‌‌یاقوت کبود ارتعاشات بالا و نیروی خاصی دارد و به کسانی که دنبال واقعیت‌های درونی هستند کمک‌‌ می‌کند مزیت‌های ‌‌این سنگ قابل ذکر در ‌‌این کتاب نیست و خودش تنها در کتاب مستقل تنظیم و تقديم خواهد شد‌. (برای تخلیه در نمک دریا و شارژ نور خورشید به مدت یک ساعت).

7 . چشم شاهین نیروی دید را تقویت‌‌ می‌کند (برای دفع زخم چشم مفید است) عالی‌ترین نتیجه را در درمان سردرد‌های مزمن مثل‌‌ میگرن دارد در متعادل کردن چاکرای ششم سهم به سزایی دارد از چشم‌ها مراقبت و حفاظت‌‌ می‌کند (باید بعد از استفاده با آب شسته شود).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

 

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنجم

بخش ششم

بخش هشتم

 

 

 

 

bottom of page