top of page

چاکرای شبکه‌‌ی خورشیدی 

شرحي در مورد چاکرای سوم

   در اين چاکرا که زير استخوان جناح سينه واقع شده عنصر آتش منبع نيرو‌‌، و اداره کننده‌‌ی همه‌‌ی‌ اندام‌های گوارشی است و نيز اداره کننده هوای خير و شر‌‌، نفس مطمئنه و نفس اماره.

   آتش فرمانروایی است که‌‌ می‌تواند ويران کند شرارت به خرج دهد و برعکس‌‌ می‌تواند خلق کند و زندگی‌ دهد و اين وابستگی به خلق و خوی و رفتار و‌ انديشه‌‌ی درونی انسان دارد که از اين عنصر نيرومند چگونه بهره گيرد. غرور و خودستایی موجب کشتار سريع عواطف و خودآزاری و ديگر آزاری‌‌  می‌شود و اين در حقيقت يک پيام آسمانی است که ما هنوز آمادگی دريافت هديه‌های الهی را نداريم برعکس آن با خلق و خوی بهشتی و سرشتی نيک که در خود پرورش‌‌ می دهيم، از عنصر حياتی اين چاکرا نيروی حمايتی گرفته و در سعادتی جاودانه غوطه‌ور‌‌ می‌شويم و خود را برای عروجی عاشقانه در بيکرانه‌‌های الهی آماده‌‌ می‌کنيم.

 

ویژگی‌های چاکرای سوم(مانی پورا)

ـ اسم چاکرا: مانی پورا (Munipura) شبکه‌‌ی خورشيدی (نابهی Nabhi) آن را شهر   جواهر نيز‌‌ می نامند.

ـ قوس و قزح: گل نيلوفر ده برگ زرد (رنگ زرد در انرژی درمانی موجب پاک شدن  عفونت‌ها‌ ‌می‌شود و دردهای سياتيک را درمان‌‌ می‌کند).

ـ معنا: خورشيد درون.

ـ جايگاه: پايه‌‌ی جناح سينه.

ـ نماد: مثلث واژگون.

ـ ويژگی: کنترل احساسات و نيروی باطنی.

ـ عنصر: آتش.

ـ بازتاب عملی: عاشقانه پذيرفتن معيشت الهی.

ـ غدد: پانکراس و شبکه‌‌ی عصبی شکم.

ـ علایم طالع بينی و سیاره‌های مربوط به ‌‌این چاکرا: سنبله (دختر نابالغ)‌‌، اسد‌‌، قوس،  (مریخ ).

ـ موسيقی درمانی: سازهای ضربی‌‌، طبل کوچک‌‌، تيمپانی، مصوت O که در کلمه God تلفظ‌‌ می‌شود و (نت‌‌ می و‌‌ می ماژور).

ـ ذکر: (المحی) خداوند قادر است بميراند و زنده کند يا هر ذکر دلخواه که انرژی مثبت به شما بدهد. مانترا ( رام RAM).

 ـ تعادل در اين چاکرا: ساده زيستن و بيان طبيعی برای احساسات و عواطف‌‌، سرور و شادمانی با فروزان کردن خورشيد چاکرا­ي سوم‌‌، می‌توان بيلياردها بغض و ‌اندوه را شست و روح و جان را صفا داد. برای ايجاد تعادل در اين چاکرا‌‌ می‌توانيم طلا را (خصوصاً بیست و چهار عيار) در آفتاب بگذاريم و نگاه بکنيم.

ـ عدم تعادل ‌‌این چاکرا: احساساتی‌‌، بی‌مبالاتی و تندخویی در تصميم‌گيري‌ها‌‌، آتشی مزاج بودن‌‌، دخالت و قضاوت بی‌مورد در زندگی بندگان‌خدا‌‌، نااميدی از لطف الهی‌‌، عدم هضم احساسات و تجربيات منفی گذشته و در نتيجه نگه‌داری آنها در بافت‌های نرم و لطیف و نهايتاً ايجاد غده‌ها و تورم‌های وحشتناک که موجب بروز تضادها و خشم‌ها و انفجار ناگهانی آن‌ها به صورت مشاجره‌های درونی و بيرونی‌‌ می‌شود.

ـ عطرها و روغن‌ها: رزماری‌‌، سرو کوهی‌‌، شمعدانی‌‌، زنجبيل‌‌، روغن کنجد‌‌، روغن دارچين (رایحه‌‌ی اسطوخودوس).

ـ گیاهان درمانی و عرقيات: در مواقع عدم تعادل درضربان قلب (دم کرده‌‌ی حدود چهل گرم بادرنجوبه در يک ليتر آب که صبح و ظهر و شب يک ليوان ميل نماييد. اشخاصی که فشار خون پايين دارند احتياط کنند چون فشار را پايين‌‌ می آورد)،  برای درمان ناراحتی‌های گوارشی (حدود سه گرم گل هميشه بهار را در يک ليوان آب جوش دم کرده‌‌، صبح و شب‌‌ میل فرمایید).

ـ سنگ‌های درمانی: کهربا‌‌، (که‌‌ می‌تواند شخص را از شر شيطان و جن نيز حفظ کند).

   سيترين‌‌، توپاز، ياقوت ‌زرد و تمام سنگ‌های زرد و طلایی‌‌، (چشم ببر قهوه‌‌ای طلایی در مشکلات مالی کمک‌‌ می‌کند و برای تسکين نفس تنگی، آسم خوب است. بهتر است آن را موقع امتحانات همراه داشته باشيد)، عقيق زرد برکات معنوی و آگاهي‌های کيهانی را افزایش‌‌ می دهد مانند شرف الشمس.

ـ ميوه‌ها و سبزيجات تقويت کننده‌‌ی اين چاکرا: برای تقویت غدد مربوط به‌‌ این چاکرا (در زمان ضعف) سیب و موز استفاده کنید. چون اين ميوه‌ها دارای پکتين هستند و موجب کارکرد متعادل در اين چاکرا می شوند.

   برای نتيجه‌گيری بيشتر‌‌، بهتر است سبزيجاتی مثل مرزه و شاهی معطر در رژيم غذايتان بگنجانيد.

   هميشه سعی کنيد هنگام درمان اين چاکرا از خوردن قهوه‌‌، شکلات‌‌، کوکاکولا و چای که حاوی مواد تحريک کننده‌‌ی متيل اگزانتنیس[1] هستند احتیاط کنيد.

 ـ فرآيند بيداری ‌کندالینی ‌در‌‌ این چاکرا: در اين مرحله شخص به خويش استادی ‌‌می‌رسد و شعف و سرور تجلی‌‌ می‌کند بعد از ‌‌این مرحله شخص چونان شاهدی به بازی زندگی‌‌ می‌نگرد ولی داخل بازی آن نمی‌شود بلکه عملکرد تمام اعضای بدن خويش را منحصر به اراده و رضای پروردگار‌‌ می دارد.

 

  کارکردن روی چاکرای سوم (مانی پورا)

1. محيط محرابتان را با سجاده‌‌ی طلایی مفروش کنيد شمع‌های طلایی را روشن کرده و با ماژيک طلایی ذکر دلخواه تان را نوشته روبه رويتان قرار دهيد. مثلاً (المحی[2]) جل جلاله . سعی دنيا را رها کنی مطمئن باش او خودش را اداره خواهد کرد گل‌های زرد را بو کرده داخل گلدان بگذارید هر گوهر يا سنگ طلایی داريد کف دست راست بگيريد شما‌‌ می‌توانيد با مراقبه روی‌‌ این چاکرا آنرا به تعادل رسانيده و آتش مقدس درونتان را همچنان پر فروغ نگه ‌داريد (مانند زرتشت که مأمور نگه‌داری آتش مقدس شده بود) گرمای‌‌ این خورشيد درون است که به شما رشد و نمو و حيات‌‌ می‌بخشد و عنصر اين چاکرا ضامن بقای شماست شما با مراقبه‌‌ی صحيح روی اين چاکرا با روح جهانی آتش ارتباط برقرار می‌کنيد آنگاه آتش اسرار خود را برای شما بر ملاء خواهد کرد.

2. قبل از شروع مراقبه يک تنفس پرانایی انجام دهيد به حالت چهار زانو نشسته تمام فضای شکم خود را با دم پر از هوا کرده‌‌، کمی نگه داريد سپس تخليه کنيد هنگام بازدم سعی کنيد شکم‌تان را تا‌‌ می‌توانيد به داخل بکشيد تا تمام هوا تخليه شود هفت بار اين تنفس پرانایی را تکرا کنيد (يا حرکات سلام بر خورشيد[3] Samasthite) را انجام دهيد. سپس تمرکز کنيد به محلی در قسمت بالای ناف. خورشيد درون‌تان را با اشعه‌هایی طلایی ببينيد از آن انرژی بگيريد آگاه باشيد که اين انرژی برای تعادل در متابوليسم بدن شماست و نبايد هدر برود. افکار مثبت‌‌، رژيم غذايی صحیح و ورزش و استراحـت کـافی مـی‌تـواند سوخت و ساز لازم بدن را تأمين کند بايد همواره سعی کنيد بين انرژی مصرف شده و انرژی کسب شده تعادل برقرار باشد.

3. نيلوفران طلایی را تجسم کنيد که باز شده‌اند و از فرشته‌‌ی زرد پوش که در نهايت جمال و کمال خداوندی است بخواهيد شما را به مراحل بالاتر عبور دهد. چشمان عسلی اين موجود معنوی زيباترين پيام‌ها را به شما هديه خواهد کرد آگاه باشيد که شما در حال عبور از مکانی که به شهر جواهر يا جزيره‌‌ی معجزات معروف است‌‌ می‌باشید و هم اکنون انرژی کندالينی آخرين چاکرای شخصی شما را در خود گرفته است (چاکرای قلب در بالای اين چاکرا‌‌، نخستين چاکرا ی کيهانی شما است).

سال ها پيش‌ اندوهی بر من غلبه کرده بود چون استاد عزيزم ديگر زياد با من تماس نمی‌گرفت و مدت هجران طولانی‌‌ می‌نمود، می پنداشتم مرا به حال خویش رها کرده است.

روزی زبان به گلايه گشودم و در حالی که اشک‌هايم جاری بود علت اين بی‌توجهی را جويا شدم.

 فرمودند: دختر عزيزم تو ديگر نيازی به تبادل نظردر مورد مشکلات از من نداری. چون از ارتعاشات مثبت تو، نيروی کندالينی بيدار شده و در جزيره‌‌ی معجزات ذهن تو را بارور ساخته سپس رهسپار چاکراهای متعالی گشته اين مرحله‌‌ی خويش استادی يا اصل استادی است و من مسرورم از اين که به تو بگويم که ديگر نيازی نداری بعد از من‌‌، به دنبال استاد بگردی.

اشخاص خود شيفته‌‌ای هستند که در قالب‌های اساتید دروغين ممکن است از اعتماد جويندگان راه الهی سوء استفاده کرده و آسيب‌های جدی و جبران ناپذيری بر روح و روان آنها بزنند به همين جهت اين مرحله از خـويش آگـاهی، که در گذرگـاه جـزيره معــجزات یـا چاکرای وید[4] قراردارد برای استقلال معنوی عارف، پيش بينی شده که در ادامه‌‌ی مسير الهی از خطرات احتمالی ايمن باشد.

 4.  بی حرکت بمانيد و پيغام خويش را گوشواره کنيد بگذاريد پيغام الهی سلول‌های شما را  همچنان مرتعش نمايد.

5. ذکرتان را با صوتی کشيده بخوانيد رام (RAM)‌‌، یا سانترای مخصوص‌‌ این چاکرا (مانی پورا) يا هر ذکری که به شما انرژی بيشتری‌‌ می دهد. به سکوت وسط دو ذکر توجه کنيد همه‌‌ی الهامات در آن لحظه به شما‌‌ می رسد. هر چقدر دوست دارید در حالت سکوت و سکون بیارامید.

6. به آرامی چشمانتان را باز کنيد گوهر طلايی‌تان را که در دست راست است روی ناف قرار دهيد در قسمت چاکرای خورشيدی، آنگاه خورشيد درون خود را تجسم کنيد که نور و عشق و زندگی‌‌ می‌بخشد. با سنگ يا گوهر  خود همان قسمت بدنتان را کمی ماساژ دهيد و سنگ را هم آنجا رها کنيد سپس دستانتان را به طرف آسمان بگيريد گرما و عشق از دستان شما فوران‌‌ می‌کند آنرا به هر کسی دوست داريد تقديم کنید خودتان و همه‌‌ی افراد کره‌‌ی زمين را دعا کنيد آنگاه تمامی عشق و شادی يا غم و رنج خود را به خداوند متعال تقديم کنيد. کاینات منتظرند تا هم صدا با تو آمين بگويند.

7. هفت بار ذکر آمين یا (آم) را با صوت کشيده بخوانيد آنگاه در دفترچه خود تمام احساسات و تجربيات خودتان را از اين مراقبه يادداشت کنيد.

   نکته: فرآيند بيداری کندالينی در ارتعاشات مثبت اين چاکرا موجب تجلی خاصی از شعف و سرور گشته سپس با چرخی دور چاکرای ويد Void ،انسان را از مرحله‌‌ی اصل استادی گذر‌‌ می‌دهد و دیگر شخص در اين مرحله برای رسيدن به مراحل بالاتر بايد استاد خويش باشد و‌‌  می‌تواند راهنما يا شفا دهنده نيز باشد.

   نکته: بعد از اتمام ماساژ، گوهر يا سنگ‌تان را يک ساعت در آب نمک رقيق بگذاريد تا پاکسازی شود و برای استفاده‌‌ی مجدد يک ساعت در نور خورشيد شارژ کنيد.

 

   نمودار ماساژ درمانی دست قسمت چاکرای سوم (مانی پورا)

* با انگشت شصت، کف دست مقابل خودتان را با ماساژ گرم کرده سپس سه بار پشت سر هم و هر بار سه دفعه با نوک انگشت به شدت به اين قسمت فشار وارد کرده و رها کنيد زمان فشار بيشتر از نيم الی یک ثانيه نباشد. مراجعه به (شکل7ـ12).

* با ماساژ اين قسمت دست‌‌، شما از دردهای عصبی و قولنج‌های ايجاد شده در شکم رهایی پیدا خواهید کرد با فشار مراکز حساسِ واکنشی، بیشتر بیماری‌ها در ‌‌این قسمت با ماساژ و فشار شفا خواهند‌‌ یافت‌.

   اين قسمت يکی از مراکز کنترل درد است که با فشار انگشت‌تان تحريک شده و باعث جهيدن ضد دردهای طبيعی شيميایی در مغز به نام ‌اندروفین‌ها  می‌شود. 

   نکته: استفاده از روغن‌های مخصوص و مفيد برای ‌‌این چاکرا هنگام ماساژ توصـيه ‌‌می‌شود خصوصاً روغن کرچک سرد فشرده که حاوی ماده‌‌ای است که عملکرد نوعی گلبول سفيد را افزايش ‌‌می‌دهد و باعث سرعت درمان عفونـت‌ها می‌شـود شما‌‌ می‌توانـيد روغن کرچک را در شيشه‌‌ای ريخته و در داخل پارچه‌‌ی پشمی پيچیده سپس يک نايلون دور آن گرفته در يخچال نگهداري کنيد موقع استفاده کردن به‌ اندازه‌‌ی دمای بدن گرم کنيد.

 

 

بخش تقویت کننده چاکرای خورشیدی 

تصویر7 ـ12 

   ما ساژ روی محل اصلی چاکرا ی سوم (مانی پورا)

   انگشت هر دو دست خود را پنج سانتی متر بالای ناف، رو به روی هم گذاشته به آرامی انگشتان را داخل هم کرده و با نوک انگشتان به طرفين ماساژ بدهيد. سپس با نوک انگشتان حدود نيم ثانيه به آن ناحيه فشار آورده سپس انگشتان خود را بدون برداشتن از روی پوست يک سانتی متر به طرف بالاتر برده و دوباره حدود نيم ثانيه با نوک انگشتان به ناحيه‌‌ی زير انگشت فشار وارد کرده تا قسمت قفسه‌‌ی سينه پيش برويد. با اين فشارها کانون‌های بازتابی، در زير معده‌‌ی شما فعال شده وظايف خود را بهتر انجام خواهند داد.

 

   نمودار ماساژ درمانی پا در چاکرای‌‌ی سوم (چاکرا ی مانی پورا)

    اين بخش (شکل8 ـ12) را با ماساژ گرم کرده سپس هفت بار با نوک انگشت فشار وارد کرده و رها کنيد سعی کنيد انگشتان خود را در قسمت‌های مختلف ‌‌این بخش حرکت دهيد. گرمایی را که در اين قسمت ايجاد‌‌ می‌شود احساس کنيد. اين همان انرژی است که چاکرای مربوط به اين بخش را فعال ‌‌می‌کند و موجب درمان مشکلات معده، کبد‌‌، طحال‌‌، کيسه صفرا‌‌، غدد پانکراس و روده‌‌ی کوچک‌‌ می‌شود. بعد از ماساژ اين قسمت‌ها با انگشت‌‌، با سنگ‌های درمانی مخصوص اين چاکراها همین روش ماساژ و فشار را تکرار کنيد.

  • برای مشکلات کبد اين قسمت را در پای راست و برای مشکلات قلب‌‌، معده و طحال فشار درمانی را در پای چپ ادامه دهيد.

  • برای درمان کليه‌‌، فوق کليه‌‌، لوزالمعده‌‌، کمر در بخش‌های فوق ‌می‌توانيد هر  دو پا را با ماساژ و فشار انگشت

 

 

زیرنویس:

1. Methyl Xanthines اين ماده باعث رشد توده‌های کيستی‌‌ می‌شود.

2. خداوند قادر است بميراند و دوباره زنده کند. گوينده اين ذکر (عبدالمحی) کسی که دل خود را که از وحشت جهان مرده است زنده‌‌ می‌کند.

 3. از تمرینات یوگایی. 

4. چاکرای وید void چاکرای فرعی که بين دو چاکرا ی اصلی‌‌، دوم و سوم قرار دارد.

 

ـ بخش تقویت کننده‌‌ی چاکرای خورشیدی   

شکل8 ـ12   

    چاکرا ی سوم مانی پورا  (مانی پورا)

 

بياسودم مکرر لای تن پوشی چو درویش

                                                        تو چـون خـورشـيد تابيـدی برِ نيـلوفـر شش[1]

زخوشـه‌های سيـترين ز تورمالـين2 زريـن

                                                              بـه حکمت‌های شيرين تر، ز گوهرهای رنگين

چـو آتش گاه زرتشـتی، به سری محرمانـه

                                                          ز خــورشـــيـد درون دادي نشان ها، زین کرانه

توپازهـای3 طلایی به افسون‌هـای غایـی

                                                              کريسـتال هـاي شـفاف و شـفاگون رهايي

بــه استـادی عشـقند عاشـقان در حجله جان

                                                              سـلام اسـت و سـلامت جاودان بر اهل ایمان 

دم عیسـی به ذکـری مـی دمـد زرین تمنا

                                                              بـه ذکـر‌ انـدر نـمـاز است، آن پری زادِ پرانا 

فرشـته های گوهـرهـا ز راه نور هـر شـب

                                                             پـرسـتـاران خـوش الـحـانُ، ذکر یـاربـا، رب

غم و رنجت زدایند تا بیـاسـایـی زمـانی

                                                                چو بـارانی بـبـارد، در پی اش رنـگـیـن کـمانی

                                                      

 

 

زیرنویس:

1. اشاره به چاکرای خورشيد با چاکرای دوم نيلوفر شش برگ. 

2. (Tourmalin) نوعي بور و سيلكات بسيار پيچيده و گوهر بسيار زيبا در رنگ هاي الوان، كه هر رنگي خاصيت شفايي براي چاکرای خاص خود را دارد و الهام بخش هنرمندان است.

3. (Topaz) نوعي گوهر يا تركيبات 2(F,oH) (Sio4 AL2) نوعي آلومينيوم هيدروكسيل سيليكات    فلوتور است (از اختلالات روحي و مرگي جلوگيري مي كند).

4. ماني پورا (چاکرای خورشيدی).

                         

 

 

کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

 

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش پنجم

بخش ششم

بخش هفتم

بخش هشتم

bottom of page