top of page

چاکرای هفتم (تیسراتیل)    

   نور سفید و انرژی لایزال کاینات که از اقیانوس عشق و رحمت مقّر فرماندهی پروردگار گرفته شده بصورت آبشاری همیشه سیّال جهان‌های بالاتر را طی نموده و به صورت ستونی از نور وارد طبقه‌‌ی هستی که انسان‌ها (ما) آنجا هستیم‌‌ می‌شود‌. ‌‌این ستون نور از طریق چاکرای تاج با ما پیوند‌‌ می‌خورد و سپس به طیف‌های رنگی (هفت رنگ رنگین‌کمان) منعکس شده و نیاز چاکراهای دیگر را به انرژی‌های نورانی و کیهانی برآورده‌‌ می‌نماید تا تو انسان! بتوانی انرژی  حیاتی خود را برای زندگی در ارتعاشات کره­ي زمین و ارتعاشات بالاتر جهان‌های درونی تأمین کنی درست مثل الماس[1]: که نور سفید را از قسمت تاج (Crown) گرفته و به هفت رنگ رنگین کمان2 منعکس‌‌ می‌کند Dispershin)).

   آیا الماس نیز انرژی الهی را در خود ذخیره کرده که بتواند که به تو انسان! نیرو و انرژی بهتری برساند؟

البته تعداد زیادی از گوهرها دارای چنین امتیازی هستند، خصوصاً با تراش بریانسی Brilliancut))‌‌ این نور و زیبایی بیشتر‌‌ می‌شود.

 

چاکرای هفتم (ساهاسرارا)

قرمز

نارنجی

زرد

سبز

آبی

بنفش

سفید

یک قسمت از تاج

اينجا و اين بار جايگاه تمرکزتان چاکرای تاج نقطه‌‌ی نرم کف سر، ملاج پيشين است که غلاف رستگاری نيز ناميده‌‌ می‌شود جایی که روح به هنگام استفاده از کالبد فيزيکی (تولد) از آن نقطه وارد و هنگام ترک کالبد (مرگ) از آن نقطه خارج‌‌ می‌شود‌. تصور‌‌ می‌شود. سومين بطن مغز و جايگاه واقعی روح باشد اين چاکرا از نظر وسعت انرژی گيری فرکانسی نامحسوس دارد‌. وقتی انرژی گردشی آزادانه، و صحيح، در درون نادی‌ها و مدارات بدن فيزيکی ما دارد، تمام سيستم‌ها و چاکراها با هم هماهنگ و متعادل شده و به زندگی ما اعتلا‌‌ می‌بخشند و ما را متوجه رسالت واقعی خويش يا اصل بصيرت‌‌ می‌سازند‌. در اين چاکرا، پی به وحدت کامل خويش با کاینات برده و با روح الهی يکی‌‌ می‌شويم و متوجه‌‌ می‌شويم که به زودی بايد بگذاشت و بگذشت و عبور کرد پس بايد آمادگی لازمه را در خود بوجود آورد.

  در اين چاکرا به مقام عبور از تجربه‌های فراوان روح‌‌، که در کره‌‌ی خاکی برای متعالی شدن هر چه بيشتر‌‌، تعبيه شده بود، رسیده و  به آن سوی حجاب‌ها‌‌، پرده‌ها و ارتعاشات بالا راه پيدا‌‌ می‌کنيد‌. با مراقبه روی اين چاکرا شما به انتهای سفرتان در مسير چاکراهای گسترده در بدن رسيده و پيوند خويش را با ملکوت اعلا مستحکم‌تر‌‌ می‌نماييد. هم زمان با گشوده شدن بر روی كُل وجود خود‌‌، به انرژی قهوه‌‌ای رنگ و شادی افزای مادر مهربان زمين و سپس به انرژی سفيد لايضال که هر لحظه قطره‌های آن بر روی چاکرای تاج چکيده و چون شکوفه‌های معطر شکفته و حمايت پدرانه پروردگارتان را تجلی‌‌ می‌بخشد، تمرکز کنيد. خودتان را در چاکرا‌‌ی آن انرژی‌ها تکامل يافته ببينيد روح پاک‌تان را تقديم پروردگارتان بنمایيد‌.

   تقديم به پروردگار مهربانم؛

  به خاطر سرشار شدن از چشمه‌‌ی لايزال و نورانی عشق‌‌، و جويبارهای زلال و نوازشگر کرم و بخشش‌‌، سپاس مرا پذيرا باش.

   و عشق و برکات خويش را دريغ مفرما.                                                   الهی آمين

  

 

ویژگیهای چاکرای هفتم (ساهاسرارا)

ـ اسم چاکرا : تاج‌‌، ساهاسرارا (Sahasrara).(crown chakra)

ـ قوس و قزح : گل نيلو فر هزار برگ به رنگ سفيد همراه دانه های طلایی و بنفش روشن.

ـ معنا : هزار لايتناهی (اکنون زمان يکی شدن با پروردگارتان است).

ـ جايگاه : ملاج پيشين.

ـ نماد : دايره.

ـ ويژگی : تحقق يافتن.

ـ عنصر : روح ناب.

ـ بازتاب عملی : رهایی درون.

ـ غدد : هيپوفيز.

وظیفه: وجود مطلق

ـ علائم طالع بينی و سياره‌های مربوط به اين چاکرا : جدی‌‌،کيوان، حوت‌‌، نپتون.

  ـ  موسيقی : سازهای زهی نت لا (LA) نت‌های قوی‌‌، بم‌‌، کشيده و گام کوچک مينور‌. مصوت M (سمفونی شماره‌‌ی هفت در لا ماژور اثر بتهوون).

ـ ذکر : (النور) خداوند نوری است که همه‌‌ی عالمِ حقيقيت را فرا گرفته، (یا نور الاولین ‌‌یا نور الآخرین). مانتراOM  ام، دروازه‌‌ی قلب، ذهن برتر است که نور آن از چاکرای هفتم تشعشع‌‌ می‌کند. ‌

 ـ تعادل در اين چاکرا: آگاهي‌های کيهانی‌‌، رسيدن به ملکوت اعلا، رسيدن به فراسوی دوگانگی و همه را خود پنداشتن‌‌، و تمامی الگوهای خيرخواهی و سبقت گرفتن در نیکي‌ها و اتحاد و در نهايت رسيدن به رستگاری جاويدان، که همه در آرزوی آن هستند.

ـ عدم تعادل : بيماری‌های شيزوفرنی‌‌، حضور ان‌تی‌تی‌ها در پروازهای روحی و در نتيجه بيماري‌های مغزی‌‌، اختلالات غده‌‌ی پينه‌آل‌‌، اختلال در شنوایی و بينایی‌‌، ناراحتی‌های عصبی عديده‌‌، پوسيدگی دندان و بيماري‌های لثه‌‌، ريزش مو‌.

  ـ عطرها و روغن‌ها : روغن شاه دانه (برای رفع ورمها و تسکین دردهای عصبی در گوش‌ها)‌‌، روغن اسطو خودوس (لاوندر)‌‌، روغن درخت برگ بو‌‌، لاندر‌‌، سنبل الطیف‌‌، روغن دارچین‌‌، روغن خرما (که سرشار از ویتا مین E است).

 ـ گیاهان درمانی و عرقیات : دارچین (حدود بیست گرم بصورت دم کرده برای اضطراب‌‌، وسواس و کل بیماری‌های روانی)‌‌، علف چایی (حدود بیست گرم در یک لیتر آب جوشانده و ‌‌یک استکان قبل از هر غذا برای درمان‌‌ میگرن‌‌، صرع‌‌، سردردهای عصبی و عصب سیاتیک) آویشن (دم ‌کرده‌‌ی‌ آویشن برای هدایت خون به قسمت‌های سر و صورت مفید است‌.)

 ـ سنگ‌های درمانی : الماس‌‌، سنگ ماه‌‌، کوارتز شفاف[3]، مروارید‌‌، آماتیست (Amethyste)، کریستال کوارتز بنفش، باعث افزایش سوخت و ساز بدن خصوصاً بیماران دیابتی و هیستری‌‌، روان رنجوری (Nevrose) و نیز شفابخش دردهای‌‌ میگرن و فشارهای عصبی و تقویت کننده‌‌ی حافظه است‌.

   ـ فرآیند بیداری کندالینی : ارتعاشات مثبت کندالینی وقتی به استخوان فونتال در فرق سر نفوذ‌‌ می‌کند از مرکز تاج به قلمروهای نوینی از آگاهی که خارج از چشمان سطحی بین انسان قرار دارد بیرون جهیده و در ‌‌این هنگام اتصال شخص با دریافت هر چه بیشتر حقیقت و حقّیان برقرار‌‌ می‌شود و شخص به سوی قلمرو جدیدی از آگاهی گام برمی‌دارد‌. در این هنگام است که پرده بالا‌‌ می‌رود و فضایی که قبلاً برایش جز خلاء معنای دیگری نداشت خویش را بر شخص گشوده و نمایش‌‌ می‌دهد‌.

 

کار کردن روی چاکرای هفتم (ساهاسرارا)

    مکان مقدس خود را با سجاده‌ای سفید رنگ مفروش کنید. پوشیدن لباس سفید موجب وحدت و رهایی بهتر شما در هنگام مراقبه‌‌ می‌شود. شمع‌های سفید و طلایی و بنفش را روشن کرده و با گل‌های سفید (در گلدان‌های سفید، زرد ‌‌یا بنفش) محراب‌تان را معطر نمایید روغن‌های فّرار فراموش نشود. روغن کُندر و سنبل الطیف اثر بیشتر و بهتری دارد. قبل از شروع کار روی چاکرای هفتم (تاج)، ‌‌یک حرکت انرژی‌زای مناسب‌‌ این چاکرا را انجام دهید. پارچه‌ای توری و زیبا و سفید که عرض آن به‌ اندازه‌‌ی باز شدن کامل بازوان در طرفین بدن باشد (حدود یک و نیم متر ‌‌یا بیشتر) تهیه کنید. اندازه‌‌ی طول‌‌ این پارچه اختیاری است. دو سر آن را بین انگشت سبابه و انگشت‌‌ میانی نگه دارید.

   هفت قدم به طرف شرق بردارید‌.

  در شروع، حرکت دستانتان همان طور که گوشه‌های پارچه را گرفته در طرفین بدن کاملاً باز باشد آنگاه با هر قدم خودتان را مثل پرنده‌‌ای سبکبال رها کرده و از حرکت موزون و موجناک و شناور پارچه در پشت سرتان لذت ببرید‌.

   در هفت قدم برگشتی، در نقطه‌‌ی شروع حرکت‌‌، دست‌ها را همراه پارچه به بالای سر برده و رقص موج گونه‌‌ی پارچه را تماشا کنید‌. سپس با ملایمت هفت چرخ بزنید‌. در شروع چرخ زدن به ترتیب دستانتان را به طرف شانه‌‌ی راست و چپ برده سپس بالای سر، دست‌ها را با حرکت موزون و ملايم بچرخانید (نوک انگشتان بطرف شانه‌ها باشد). بایستید و انرژی را با اشتهاي فراوان به وسیله‌‌ی هفت دم و بازدم کامل به داخل شش‌ها ببرید‌.      

   سپس به آرامی در محراب خودتان بنشینید سنگ ‌‌یا گوهر مخصوص‌‌ این چاکرا را به همراه داشته باشید. (از کوارتز سفید‌‌ می‌توان به جای هر سنگ دیگر استفاده كرد). با مهربانی و شفقت دستانتان را به کف سر کشیده و حضور همه جانبه‌‌ی خود را در آن نقطه‌‌ی مقدس احساس کنید‌. خوشا به سعادتتان‌‌، اگر بتوانید ‌‌این مراقبه را با حضور قلب انجام دهید. شما ‌‌اینک وارد هزار لایتناهی، نظام اسراری و حیرت انگیز کاینات شده‌‌اید. سعی کنید که جز نور، چیزی نبینید و جز خدا، به چیزی نیندیشید، تا قلبتان آرام گیرد. ذکر یا لطیفا ‌‌را به آرامی زمزمه کنید بگذارید قلبتان لطیف و روحانی و بطور طبیعی لبریز از عشق شود. ذهنتان را خالی کنید از‌ اندیشه‌ی دیروز، امروز، و فردا و فرداهای دیگر، در سکوت ذهنی ‌‌ایجاد شده، شاهد شکوفایی هزار و ‌‌یک نیلوفر سفید که گلبرگ‌های خود را در برکه‌ای از روح ناب گسترده‌اند، خواهید بود.

   اگر بی‌قضاوت بنگرید مددکار معنوی خود را به صورت فرشته‌ای الهی با لباسی از پرنیان سفید که با هزار و‌‌ یک حلّه‌ی طلایی تزیین شده مشاهده خواهید کرد، که تاجی از گل‌های زرد و بنفش و سفید که در وسط آن الماس درشتی‌‌ می‌درخشد بر سر دارد.

   آبشاری نورانی از گیسوان طلایی او بر روی چاکرای تاج سرازیر است. تجسم کنید چشمان روشن و عسلی او را، که مهربانی و شفقت الهی در آن موج‌‌ می‌زند، به طرف تو خیره شده است.

   انرژی درمانگر و شفابخش کاینات از قلب ‌‌این موجود معنوی و زیبا به سان جویباری زلال و نشئه برانگیز از طریق چاکرای تاج، بر‌ اندام‌های تو جاری‌‌ می‌شود. و آنگاه چونان معجون نشاط انگیزی به عمیق‌ترین و لطیف‌ترین لایه‌های روحانی و جسمانی تو تزریق‌‌ می‌شود. از او بخواه که بال‌های رنگین خویش را که به انعکاس رنگ‌‌های (رنگین کمان) است بگشاید و شما را در حمایت دایمی آن بال‌ها تا به قله‌های معرفت و رستگاری و سعادت دنیوی و اخروی برساند. ذکر خود را با صوتی کشیده و آهنگین هفت بار تکرار کن و آنگاه آماده‌ی ورود به اتاقِ سکوت کامل، در سرسرای وجود بهشتی خویش باش.

  هر اتفاق دلپذیری در ‌‌این مرحله رخ‌‌ می‌دهد. خودت را آماده نگاه‌دار که اتفاق بیفتد تا تو ‌‌یگانگی خود را با معبود خویش مشاهد کنی و با درک ‌‌این وحدت، هدف واقعی از انتخاب زندگی زمینی تدریجاً بر تو گشوده خواهد شد. هر چقدر برایت مقدور و دلپذیر باشد در اتاق سکوت و سکون کامل بمان. در لایه‌های باز شده‌ی هزاران لایتناهی پرواز کن. باور کن که تو آزادی، و کافی است که آزادی را انتخاب و تجربه کنی لحظه‌هایی را در ‌‌این حال ملکوتی سپری کن، سپس آرام آرام به محیط خود برگرد حالا‌‌ می‌توانی نگاهی گذرا به حاجت‌های خود بکنی. حتماً اهمیت آنها کم شده است و مهم‌تر‌‌ این ‌که نرسیدن به آنها دیگر شما را نمی‌آزارد. حالا آگاهی شما بر گشودن قفل‌های بسته آنها بیشتر شده است. دیگر مشکلات نمی‌توانند دیواری غیر قابل عبور برای شما بسازند چون کلیدهای رمزدار، در دستان برکت ‌‌یافته‌ی شماست و به راحتی هر محدوده‌ای هر چند مسدود، خویش را برای شما خواهد گشود (موفق باشید). انرژی نورانی را در محیط پیرامون خود احساس کنید داخل‌‌ این نور مخملی غلت بخورید و در حالت‌های دلپذیر آن بمانید. هر وقت دلتان خواست قلم و کاغذ برداشته و تمام احساس و عواطف و تجربیات شخصی خویش را از‌‌ این سفر به درون خویش بنویسید. متوجه باشید که سفر اصلی و واقعی، دیدن مکان‌های جدید و مناظر جدید نمی‌باشد. سفر واقعی داشتن چشمان جدید و نگرشی جدید است.

                                                                        

                                                                                      خیر و برکات الهی با شما باشد.

 

نمودار ماساژ درمانی دست چاکرای هفتم (ساهاسرارا)

   کف دست راست، انرژی مثبت دارد و باعث تحریک انرژی و گردش آن در بدن‌‌ می‌شود و انرژی را زیاد‌‌ می‌کند. کف دست چپ، انرژی منفی دارد و اثر آرام‌بخش و تسکین کننده و نیز متعادل کننده‌ی انرژی را دارد و از انباشت انرژی در‌ ‌یک مکان جلوگیری‌‌ می‌کند. انرژی پشت دست‌ها بر عکس کف دست‌ها‌‌ می‌باشد. اگر انباشت انرژی داشتید بیشتر با دست چپ کار کنید و اگر ضعف داشتید بیشتر از دست راست استفاده کنید. قسمت‌های مشخص شده در (شکل15ـ12) را ماساژ داده و خوب گرم کنید سپس مناطق تعیین شده را بین دو انگشت تا هفت ثانیه فشار داده، (سپس رها کنید به مدت هفت ثانیه)‌‌ می‌توانید هفت مرتبه تکرار کنید اگر گیره‌های مخصوص ‌‌این کار را داشته باشید (مثل گیره‌ی بند لباس‌‌ می‌ماند)‌‌ می‌توانید از آنها نیز برای فشار استفاده کنید.

 

 

                 ـ بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای هفتم

12-15 

کارکردن روی محل اصلی چاکرای هفتم (ساهاسرارا)

    از انگشتان خود برای‌‌ یافتن مناطق خاص برای ماساژ و انرژی دادن به سر استفاده کنید. بیشتر مراکز بازتابی مربوط به‌ اندام‌های مهم بدنتان آنجا هستند با ملایمت مهربانی ماساژ دهید. بیشتر از انگشت وسطی که (انگشت آتش) نامیده‌‌ می‌شود، استفاده کنید. سعی کنید پوست را فشار ندهید و نقطه‌ی استخوانی زیر پوست را خیلی آرام ماساژ دهید.      

    موهایتان در مشت گرفته چنگ بزنید ‌‌این کار موها و ریشه‌ی آن و همه‌ی مراکز بازتابی بدنتان را تحریک‌‌ می‌کند. با قسمت فلزی یا چوبی پشت برس به آرامی روی تمام کف سر ضربه بزنید پیاز موی شما تقویت شده و موهای جدید و پُرپشت پیدا خواهید کرد.

 

 نمودار ماساژ درمانی پا، چاکرای هفتم (ساهاسرارا)

   با ماساژ دادن مناطقی که در (شکل16ـ12) نشان داده شده نقاط دردناک در‌‌ این قسمت‌ها را پیدا کرده و به خوبی فشار دهید. اگر احساس کردید فشارتان پایین آمده، انگشت کوچک را محکم بین دو انگشت دست گرفته محکم فشار دهید. چند بار ‌‌این عمل را تکرار کنید تا فشار خونتان متعادل شود. موقع خستگی مزمن و‌‌ یا خستگی ناشی از مطالعه، مناطق تعیین شده در انگشت شصت پا را فشار داده و به برطرف شدن سریع‌تر خستگی کمک کنید.

    ژنراتور انرژی‌رسان بدنتان را با ماساژ مناطق تعیین شده فعال نگه‌داری کنید. بعضی وقت‌ها استخوان‌های جمجمه ممکن است در اثر گیر کردن مایع مغزی نخاعی، هنگام تنفس از جریان اصلی بازمانده و در نتیجه استخوان‌های جمجمه در هم گیر کنند و ‌‌این مایع مغزی نخاعی نتواند به راحتی جریان پیدا کند و موجب ضعف ماهیچه‌ها شود.

    بیماری‌ها و نارسایی‌ها در هر شکلی، بعد از مشخص شدن حتماً باید توسط پزشک متخصص درمان شود. ولی شما‌‌ می‌توانید با ماساژ ‌‌این مناطق از ‌‌این اتفـاقات ناگوار پیشگیری کنید‌.

 

 

                  ـ بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای هفتم      

    شکل 16-12

زیرنویس:

1 . الماس ( (Dimond : محبوب ترين جواهر دنيا كه به آن شاه جواهرات گفته مي شود. تك عنصري، ساخته ي كربن (99/9 درصد). نام الماس از كلمه ي يوناني اَدِمس يعني تسخير ناپذير گرفته شده است جهت شكل گيري 120 تا200 كيلومتر عمق لازم دارد تحت فشار و حرارت شكل گرفته توسط آتشفشانها به سطح زمين می رسد.            قديمي ترين الماس 2500 ميليون سال قبل از ميلاد در هندوستان يافت شد تجارت الماس در گوهرها بزرگترين تجارت در جهان است. (سيستم بلور : مكعبي ، سختي : 10: ضريب شكست 420/2- 417/2، چگالي : 53/3-51/3     عمليات ترميمي :گرما دادن، ترميم شكستگي، نقطه ذوب : 3820 درجه كلوبن).

2 .  تجزیه و پراكندگي نور سفید به رنگ‌های بنفش‌‌، آبی‌‌، سبز‌‌، زرد‌‌، نارنجی‌‌، قرمز. ((dispersion of light

3 . كوارتز (quartz) يا دّر كوهي (Sio2) يك واريته مشترك دي اكسيد سيلگون است كه متبلور شده و منشورهاي شش گوش كامل ايجاد مي كند به رنگهاي مختلف يافت مي­شود : آماتيست ارغواني، سيترين زرد ، كوارتز دودي و بلورهاي بي رنگ و شفاف كوارتز، كه جز اولين طلسم­ها هستند. سيستم بلور : شش گوش، چگالي : 66/2 ، سختي : 0/7، ضريب شكست : 553/1- 544/1 عمليات ترميمي : ترميم شكستگي.

 

                                                                                                        

 

چاکرای هفتم  (ساهاسرارا)

ضیافـت‌های شاهانه  به پا هست

                                                           در آن وادی که نامش لا مکانسـت[1]

 قـلمرو تـا هـزاران لاتـنـاهـی

                                                           تـبرک کن به الماس‌‌[2]، ‌‌این نــواهی

نماد روح نابُ شهدِ وحدت[3]

                                                          تحـقـق‌‌ مـی‌نـمایـد شـرح وصـلت

چـو گـهـواره‌‌ میان آمد وشـد[4]

                                                          دمـی بنـشـست و‌‌ایـامـی بـیاسـود   

بـدن در حـکم گهواره به انسان

                                                        رهان از ذنّ و مــایـا عالم جان

اگر خواهی ز چرخه ها پناهی

                                                         بـیابی در کـنار پادشاهی[5]

به هنگام دعا یک گوهر پاک

                                                        سفید و نقره ای از عالم خاک

تو را یاری نماید، عاشقانه

                                                       کـشـد زلف پـریشان را به شـانه

حقیقت را به جویی و نشان ها        

                                                           کرانی بهرتو از بیکران ها

حکایت ها دل ناهید دارد

                                                       بخوان شعرش به احوالی که آید

                                              

 

 

 

زیرنویس:

[1] . اشاره به چاکرای انرژی تاج و سرچشمه ی لایزال نوری که این چاکرا از پروردگار می گیرد.

[2] . الماس: (diamond) (c:کربن) سرسخت ترین گوهرها نامیده می شود. محل اولیه ی پیدایش: هندوستان، هندوها الماس را طلسم می پنداشتند و معتقد بودند برای صاحب خود قدرت، ثروت، جوانی جاودان . نیک فرجامی به همراه می آورد.

[3] . روح با متعادل شدن این چاکرای انرژی به برکت بودن با مبداء خود به (خدا) نایل می شود.

[4] . روح مانند کودکی است که از بدن به عنوان جای آسودن و ابزار در زندگی زمینی، مقطعی استفاده می کند.

[5] . اگر می خواهی از شر اعمال ناخواسته و وسوسه ی شیطان خلاص شوی، باید از روش پیام آوران الهی و اساتید حق پیروی کنی و برای آمادگی، کریستال های سفید مثل الماس یا کوارتز کمک مناسبی هستند تا سرانجام برای پاک شدن اعمال، پناه به استاد حقی ببری تا تو را یاری کند.

 

 

 

 

 

 

 

کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

 

بخش اول

بخش دوم

بخش سوم

بخش چهارم

بخش پنجم

بخش ششم

بخش هفتم

 

 

 

 

bottom of page