top of page

چاکرای ریشه (مولادهارا)

 

چاکرای ریشه (مولادهارا)

شرحي در مورد چاکرای ریشه

    چاکرای ریشه به شکل گل نیلوفر چهار برگ به رنگ قرمز در قسمت‌‌ میان دو راه بدن قرار دارد ‌‌این چاکرا به طرف پایین خم شده و نیرو و انرژی خود را از زمین‌‌ می‌گیرد. هشیار باشید که ‌‌این چاکرا به نیت ملکوتی آفریده شده و مکان مقدسی است و باید حریم آن را پاک و منزه داشت. هنگام کار روی‌‌ این چاکرا سعی‌‌ می‌کنیم ترس را به شجاعت، آلودگی را به پاکی، شکایت را به رضایت، انسداد و گرفتگی‌ها را به گشودگی، درد و رنج را به شفاء و مسرت و تنبلی و سستی را به فعالیت و خلاقیت مثبت تغییر دهیم. مطمئن باشید همه‌ی‌‌ این تغییرات که در ذهن شما اتفاق‌‌ می‌افتد مغز دستورات لازم را جهت امکان‌پذیر بودن آن صادر خواهد کرد هنگام مراقبه روی ‌‌این چاکرا فرشتگان زیباروی با گونه‌های سرخ از عشق الهی را ببینید که از شما‌‌ می‌خواهند که آرزو کنید تا با مدد الهی و عشق بلاشرط خود آن را برآورده کنند (باور کنید) به تمام مسائلی که بتوان ادراک کرد‌‌ می‌توان دست ‌‌یافت.

    از ویژگی‌های چاکرای ریشه ساختار و سازمان دادن است شغلی را که‌‌ می‌خواهید،‌‌ میزان درآمدتان، خانه‌ای که آرزو‌‌ می‌کنید، اهدافتان ‌‌اینها همه ریشه

در پندارهایتان دارند و چاکرای ریشه انرژی لازم جهت‌‌ این پندارها را از کاینات گرفته و آن را ممکن خواهد ساخت. درست است که چاکرای ریشه کانون شخصی شماست ولی ویژگی‌های معنوی نیز دارد حیا رمز حفاظت و برکت‌ ‌این چاکراست و

به معنی پوشانیدن و حفاظت‌‌ این ‌اندام‌‌ می‌باشد.

 

 

 

 

 

 

ويژگي‌های چاکرای اول

ـ اسم چاکرا: ريشه، مولادهارا (moladhara) (besechakra).

ـ قوس و قزح: گل نيلوفر چهار برگ به رنگ قرمز.

ـ معنا: حمايت و حفاظت.

ـ جايگاه : ميان دو راه (انتهای شکم).

ـ نماد: مربع (بخش زرد وسط نيلوفر سنبل زمين مثلث داخلی نيلوفر، نيروی مادگی و مار خفته در وسط مثلث نماد نرينگی‌‌ می‌باشد) مأوای کندالينی.                               

ـ عنصر: خاک.

ـ بازتاب عملی: قالب بخشيدن، ايجاد تعادل، که ايجاد لطافت در رفتار و اخلاق و گرايش‌ها‌‌ می‌کند.

ـ غدد : غدد فوق کليه.

ـ علایم طالع بينی سیاره‌های مربوط به‌‌ این چاکرا: حمل، صور، قوچ و عقرب و (مریخ، پلوتون).

ـ موسيقی: سازهای بادی، چوبی (کنسرتوی شماره پنج در‌‌ میبمل ماژور اثر بتهوون)، حروف صدا دار خصوصاً مصوت U با تلفظ او (نت دو بم دو ماژور).

ـ ذکر: يا حی يا قيوم، مانترا (لام LAM).

ـ تعادل در اين چاکرا: شکوفایی معصوميت و تولد کودک درون، پاک زندگی کردن، حرمت، آزادی، شعف و مسرت.

ـ عدم تعادل در اين چاکرا: از نظر اخلاقی انباشتگی انرژی در اين چاکرا موجب گرايش‌های منفی و نزول از مرحله‌ی انسانی و مقام انسانيت به مراحل پست‌تر و تمايلات حيوانی و در نتيجه بروز بيماري‌های کبدی و مثانه، تب، ناشی از عفونت‌های گوناگون، انباشت مواد دفعی و کثيفی خون‌، بيماري‌های سياتيک، يبوست، افسردگی و عدم علاقه به بدن خويش‌.

ـ روغن‌ها: patchouli، روغن درخت سرو،  Vetivert، (رایحه روغن پودر میخک)

ـ گياهان درمانی و عرقيات: ريشه‌ی گياه بابا آدم (Burdrck).

   عناب سرخ سالم پانزده عدد کوبيده شده در يک ليوان آب جوشانده صبح‌ها خورده شود‌ ‌یا خیس کرده بخورید مواظب کرم خوردگی‌های درون عناب باشید قبل از خوردن حتماً از وسط دو نیم کرده و چک کنید.

   برای درمان اختلالات کبدی (حدود نیم گرم زعفران را در يک ليتر آب دم کرده سه نوبت در روز همراه يک قاشق مربا خوری عسل بنوشيد).

کاسنی، دم اسب (حدود سی گرم دم کرده روزی سه وعده ترجيحاً با کمی عسل).

ـ سنگ‌های درمانی: هماتيت، گرافيت، يشم سرخ، ياقوت قرمز (روبی)، مرجان، ياقوت کبود، بلادستون (سنگ خون)، صفير (ستاره سياه).

    افرادی که فشار خون دارند در استفاده از کريستال‌ها محتاط باشند و بيشتر از نيم ساعت در روز آنها را پيش خود نگه‌داری نکنند اين گونه افراد بعد از چرخاندن کريستال بر عکس عقربه‌های ساعت پيرامون موضع آسيب ديده کريستال را از خود دور کنند و حتماً کريستال يا گوهر خود را با آب شسته با نور شمع و يا خاک پاک شارژ کنند (حدود دوازده ساعت در خاک فرو کنيد) سپس در آب معمولی شسته  سنگ يا کريستال را برای استفاده‌ی مجدد کمی در نور آفتاب قرار دهيد.

ـ‌‌ میوه و سبزیجات تقویت کننده‌ی چاکرا:‌‌ میوه‌های شیرین چون سیب درختی، موز، خربزه، انگور، آناناس در مواقع ضعف ‌‌این چاکرا: تره، ترخون، نعناع.

    در مواقع انباشت انرژی : خیار، کیوی، انار، هندوانه.

ـ فرآیند بیداری کندالینی در‌‌ این چاکرا: نیروی خلاقه و برانگیزنده‌‌ای که به شکل افعی به عنوان ‌‌یک نماد نر و ماده، در‌‌ این چاکرا مأوا گزیده‌ ‌این افعی‌‌ یا مار دو سر‌‌ می‌تواند (الگوی فضیلت (+)) یا الگوی(نیروی شیطانی (-)) باشد و با ‌‌این حساب‌‌ می‌تواند تعادل را در‌‌ میان تضادها و نیروی خیر و شر ‌‌ایجاد کند.

   در تصاویر چاکراها صعود مار را از پایین به بالا در دو خط تعیین (دو تنه‌ی مار به صورت سیاه و سفید دیده‌‌) می‌شود. در چشم سوم، (آجنا) دو افعی رو در روی همدیگر قرار‌‌ می‌گیرند. مار در انجیل کتاب آسمانی، نماد خرد زنانه و قدرت مردانه است پس‌‌ می‌تواند معرف دوگانگی نیز باشد، مثل حالت‌های روزانه هر شخص احساس غم و شادی، آرامش و عصبانیت و در دوگانگی­های دیگر مثل شب و روز، مرد و زن، خوب و بد.

هنگام بیداری و آگاهی در کندالینی در داخل (چاکرای ریشه) ‌‌این مار خوابیده (چنبره زده) بر‌می‌خیزد و در ارتعاشات مثبت تولید شده باعث معصومیت و دوری از گناه در شخص‌‌ می‌شود و در ارتعاشات منفی‌‌ ایجاد شده‌‌ می‌تواند باعث سرکشی در هواهای نفسانی و شرارت بی حد و حساب شود.

تمرکز روی چاکرای اول

    برای گشودن و به تعادل رسانیدن اولین چاکرا محرابتان را با سجاده‌ای به رنگ قرمز روشن مفروش کنید با روغن‌های فرار مثل رزماری محیط را خوشبو نمایید. روشن کردن عود روحانیت بیشتری به محراب شما خواهد بخشید‌ ‌یک شاخه گل قرمز‌‌ یک شمع قرمز به وسایل محرابتان اضافه کنید (اگر ‌‌یک دفتر و هفت رنگ خودکار در دسترس داشته باشيد، بهتر است) ‌‌یکی از اسم‌های اعظم خدا را که به شما انرژی بیشتری‌‌ می‌رساند ‌‌یا هر اسمی که علاقه دارید انتخاب کنید و به خط زیبا و درشتی با ماژیک قرمز خوش رنگ نوشته روبرویتان قرار دهید‌‌. می‌توانید از ذکر (‌‌یا حی‌ ‌یا قیو م یا المبداء)، (درک اصل‌‌ یا ریشه‌ی هر چیزی)‌‌ یا ذکر مولادها را که خاص‌‌ این چاکرا است استفاده کنید از سنگها‌‌ یا جواهرات قرمز رنگی که احساس مطلوبی در شما ‌‌ایجاد‌‌ می‌کند استفاده کنید اگر کریستال خودتان را داخل ‌‌یک لیوان آب بیندازید (عقیق سرخ آتشین) مناسب‌تر است.

1. قبل از شروع مراقبه‌‌ یک فعالیت بدنی کوتاه انجام دهید پاها را با فاصله‌ی کمی از هم قرار داده بایستید انرژی قهوه‌‌ای رنگ زمین مادر مهربان مان را که از طریق پا و همراه تنفس وارد بدنتان‌‌ می‌شود احساس کنید و با دم بالا بکشید در‌‌ این هنگام دست هایتان روی چاکرای اول (انتهای شکم) قرار گیرد در ادامه‌ی دم، دست‌ها به آرامی از هم فاصله‌‌ می‌گیرد و تا بالا سر کشیده‌‌ می‌شود موقع بازدم دست ها جمع‌‌ می‌شود و روی چاکرای ریشه به هم‌‌ می‌رسد، هنگام بازدم تمامی انرژی انباشته را همراه افکار مخرب از بدن بیرون برانید و وصل خود را با زمین احساس کنید هفت بار تمرین را تکرار کنید، سپس برای پاک‌سازی بدن از پراناهای معیوب و خنثی، هفت پرش (مانند طناب زدن) انجام دهید.

بهترین موقع مراقبه هنگام طلوع آفتاب است.

سپس به آرامی روی سجاده‌ی گشوده‌ی خویش بنشینید. بهتر است جای تکیه داشته باشید از مبل هم‌‌ می‌توانید استفاده کنید احساس کنید که تماس چاکرای اول تان با زمین، شما را به وحدت لازم جهت گرفتن پیغام سلامتی روحی و روانی و سعادت تمام جهان‌های الهی‌‌ می‌رساند و شما با گرفتن‌‌ این پیغام به راز بزرگ هستی و اسرار مهم آن پی خواهید برد (البته آرام آرام و با مداومت و تکرار و درطول زمان ‌‌این اتفاق یقیناً خواهد افتاد) در ذهن خویش مادر مهربان زمین را مـشاهـده کـنید که انرژی قهو‌ه ای خویش را که عنصر خاک است به شما هدیه‌‌ می‌کند این هدیه را با سپاسگزاری دریافت کرده و با نور سفید الهی که موقع مراقبه شما را در خود می گیرد آمیخته مانند شیر قهوه، با دم، سر بکشید سپس دست ها را روی چاکرای اول به هم برسانید .

حالا دیگر چشم ها را با اطمینان و آرامش روی هم گذاشته تمام وجودتان را به خداوند و فرشتگان نگهبانی که در کنارتان هستند تسلیم کنید نقطه تمرکز چشم هایتان (در فاصله دو ابرو) تیسراتیل یا چشم سوم باشد در ذهن خود گل نیلوفر قرمز خوشرنگ و شفافی را احساس کنید که چهار گلبرگ خود را به آرامی گشوده، آنگاه خودتان را داخل‌‌ یک  مربع در مرکز نیلوفر تجسم کنید که در چهار جهت آن رسالت خود را به زمین و خاکی کـه  کالبد فیزیک‌تان، از آن بوجود آمده ادا‌‌ می‌‌کنید اگر رنگ قرمز را کثیف ببینید ‌‌این چاکرا با پرخوری‌های روانی انباشته شده و در نتیجه موجب تنبلی و سنگینی و عدم کارکرد مثبت شده است. سعی کنید انرژی‌های زیادی را به طرف چاکراهای بالایی سوق داده و از برکات معنوی آن برخوردار شوید مطمئن باشید که عنصر حمایتی خاک به اهداف شما قالب خاص بخشیده و شما را محکم‌تر روی زمین نگه خواهد داشت.

 

کار کردن روی چراکرای اول (ریشه)

1. خودتان را در شرایطی اقتصادی، عاطفی و سلامتی که آرزو دارید ببینید.

2. فرشتگان و مددکاران معنوی را تجسم کنید که شما را مساعدت‌‌ می‌کنند برای      رسیدن به اهداف‌تان با کلمات سپاس از آنها قدردانی کنید (هفت بار سپاس).

3. اشخاصی را که انرژی مثبت نسبت به شما نشان نمی‌دهند و شما با فکر کردن به آنها ‌‌یا دیدن آنها دچار خشم یا خود برتری نسبت به آنها‌‌ می‌شوید تجسـم کنیـد سـپـس ارتعاشات مثبت به آنها بدهید و پیش خود بگویید آنها هم مثل من دنبال فرصت­هایی بهینه برای زندگی هستند (درست مثل خود من) آنها هم دنبال وجهه‌ی بهتر و زیباتری برای توجیه خود هستند (درست مثل خود من) و آن وقت آنها را دعا کنید تا به هدفهای مثبت خود با فعالیتهایی صحیح برسند.

     انرژی و نیروی سرشاری از ‌‌این تمرینات وارد حوزه‌ی انرژی شما خواهد شد‌‌ این انرژی دریافتی را با تمام افراد کره‌ی زمین قسمت کنید. دستانتان را کمی از چاکرای اول بالاتر بیاورید کره‌ی زمین را مثل توپی کوچک وسط دستانتان تجسم کنید ساکنین کره‌ی زمین را در فرهنگ‌ها و گرایش‌های مختلف  ببینید، تجسم کنید.

    همه‌ی آنها به دنبال فرصت‌هایی برای خوشبختی و سلامتی خودشان و خانواده‌شان در روی زمین‌‌ می‌گردند و به سختی فعالیت‌‌ می‌کنند با عمیق‌ترین احساس‌های خیرخواهانه برای همه آنها دعا کنید.

4. زبانتان را به سقف دهان بچسبانید.

    خدایا زادگاه من مادر مهربانم زمین همیشه حاصلخیز و پر برکت باد! تصور کنید نور طلایی رنگی که رگه‌های بنفش کمرنگ داخل آن چشمک‌‌ می‌زند کره‌ی زمین را احاطه کرده است.

   بارالها! ‌‌ای مرکز قلب الهی؛

   بگذار تمام زمین از عشق و نور و قدرت الهی سرشار شود.

   ای پرده داران حریم کبریایی من در زمین مادر ریشه دارم و به او متصل هستم.

   بگذارید تمامی زمین، از شادی و خوشی سرشار شود.

   ای مدار عشق الهی؛

   بگذار که تمامی ساکنین زمین از دانش، هماهنگی امنیت لبریز گردند تصور کنید نور سفید و بنفش و طلایی تمام انسان‌های روی زمین را احاطه‌‌ می‌کند تمام قلب‌های تپنده روی زمین از نیت و عمل نیک سرشار می شوند و برای برقراری نظام جهان همدیگر را یاری می کنند.

5. کوچ انرژی را از چاکرای اوّل به طرف چاکرایی متعالی برای زیستنی عاشقانه مشاهـده کنید. هفت بار آم را با صوت کشیده بخوانید سپس شکرگزاری کنید بخاطر نشئه بودن از عشق الهی بخاطر ‌‌این همه نعمت الهی، بخاطر قلبی که برای شادمانی انسان‌ها‌‌ می‌تپد، برای همه‌ی ‌‌این حالت‌های مسرت‌بخش شکرگزاری کنید.

6. سپس و درود من

    تقدیم به خدای متعال

    تقدیم به تمامی اولیاء و انبیا

    تقدیم به اساتید علوم معنوی تمام اساتید تمام شفاگران

    تقدیم به معلم روحانی‌ام

    از لطف و انرژی الهی سپاسگزارم

    در پایان ‌‌این مراقبه خویش را به شیرینی به خدا تسلیم کن و از او اطاعت نما. بگذار او همه‌ی آن چیزی باشد که در قلب تو است.خودت را در حمایت یاران حلقه ی مهر احساس کن تو نیز جزئی از آنها هستی هر چقدر دوست داری در این حالت سپری کن.                                                                                              

 7. چشمانت را به آرامی باز کن و حضور خودت را احساس نما هرکجا هستی در معبد عشق الهی جای داری!

   خودکار قرمز و دفترچه‌ات را بردار و هر چه دیدی و احساس کردی بنویس هر چقدر هم بنظر خودت بی‌ارزش باشد بنویس بعدها رمزها را برای گشایش‌ها بوسیله‌ی همین نوشته‌ها پیدا خواهی کرد.

 

 

نمودارماساژ درمانی دست  چاکرای ريشه

   بعد از اتمام مراقبه اين قسمت (شکل3-ـ12) را بوسيله ماساژ گرم کرده، سپس سه بار بوسيله سه انگشت ميانی به اين قسمت فشار آورده و رها کنيد. به حول و قوت الهی اين ماساژ و فشار درمانی نتايج بسيار اميدوار کننده‌ای در بيماری‌های اين چاکرا خصوصاً درمان نازایی خواهد داشت و تعادل لازم را در اين چاکرا ايجاد خواهد کرد با اين ماساژ شما‌‌ می‌توانيد انواع قولنج‌های دردناک را در اين ناحيه (قسمت تحتانی ‌اندام‌های تناسلی) درمان کرده و تدريجاً از بين ببريد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ماساژ  درمانی روی محل اصلی چاکرای اول   

     انتهای شکم را بوسيله‌ی سنگِ درمانی خودتان، بخوبی ماساژ داده سپس دست چپ را روی اين قسمت بگذاريد و با دست راست ضرباتی آرام به آن وارد کنيد‌‌ می‌توانيد هنگام استراحت حدود نيم ساعت سنگ درمانی خود را قسمت انتهای شکم يا ميان دو راه، خویش، گذاشته بعد از نيم ساعت حتماً سنگتان را برداشته و کاملاً پاکسازی کنيد در آب پاک شسته و دوازده ساعت در خاک بگذاريد سپس دوباره شسته و در نور آفتاب شارژ کنيد.

 

نمودارماساژ درمانی پا  چاکرای ريشه

1. ماساژ را در قسمت پاشنه بوسيله‌ی انگشت سبابه و شصت بصورت عمودی و در قسمت وسطی پاشنه بصورت افقی انجام دهيد در هر قسمت سه بار با انگشت سبابه فشار وارد کرده و رها کنيد و سپس پاشنه را داخل چنگ انگشتان گرفته بطرف بيرون ماساژ داده و با تمام نوک انگشتان سه بار فشار وارده کرده و رها کنيد. برای غلبه بر ناتوانایي‌های جنسی اين ماساژ فشار را تا ساق پا ادامه دهيد. با اين عمل هم غدد جنسی سالم و جوانی خواهيد داشت و هم بيماري‌های مربوط به‌ اندام‌های تحتانی بهبود خواهند يافت. اگر اين ماساژ را از انگشت شصت پا شروع کرده و تا قسمت غوزک پاشنه پا ادامه دهيد و سعی کنيد به مراکز بازتابی و اصلی داخلی که زير پوست است دست پيدا کنيد با مداومت بر آن، تجربه حاصل خواهد شد و شما خواهيد توانست عوارض ناشی از قاعدگی را درمان کرده و يائسگی زودرس را نيز متعادل کنيد.

(تمام مراحل ماساژ را با سنگ يا کريستال خود تکرار کنيد).   

* برای ترميم عصب سياتيک، قسمت پاشنه ی هر دو پا را ماساژ داده، درمان‌‌ می‌شود. (شکل 4ـ12)

2. تمام موارد ذکر شده ماساژ را با استفاده از کريستال کوارتز يا سنگ و گوهرهايي که در دسترس داريد تکرار کنيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چاکرای ريشه

پـيــام ارتـعـاشـــات الـهـی

                                            درون گوهری يا سنگ، گاهـی

کند روشن چراغ کوچه‌ و بام

                                           به چاکرا­هـا رسانـد از تو پيغام

بگـيرد پرتوِ نوری  ز کيهـان

                                             بپاشد عطر داوودی به ایوان

بیاویزد به تاکی دانه نور

                                             غم و رنجت کند یاقوت­ها دور

خمـار روی مـاهت سـاقی شب  

                                              شـراب صبحگـاهی سرخی لب

سـفير عشـق[1]  آرامـد بـه خـانه

                                              مبارک وصلت گيسو و شـانـه[2]

بيا لايد غبار هاله­ ها را

                                                عقیق اتشین راز بقا را

بقای خاک باشد جسم انسان

                                                 شود روحش به نور حق درمان

دو افعـی اندرون در کندالينی[3]

                                                زخلق و خـوی تو چون انگبینی

چو تيمارش کنی با خلق نيکو

                                                 چو پيکان بهشتی با تو هر سو

کژی در تـو اگر گـيرد فـزونی

                                                 هيـولايـی شـود در‌ انـدرونـی   

 

 

 

 

زیرنویس:

1. یا قوت وقتی با یاقوت هاله ات را پاک می کنی قلبت نیز پاک می شود و میتوانی به خدا نزدیکتر شوی  .

2. نزديکی با خدا در اثر مراقبه‌ی شبانه.                                                                          

3. نماد نیکی و بدی به صورت دوافعی متصور می­شود که در کندالینی محل چاکرای انرژی اول چنباتمه زده­اند و با خلق و خوی انسان پرورش یافته و مسیر چاکرا­ها را طی کرده و در چاکرا­ی ششم (آجنا) رو در روی هم قرار می­گیرند. هر کدام قویتر باشند، بر دیگری غلبه کرده و انسان در حصار غالب می­ماند.

 

 

 

 

 

  کتاب سایت اندیشه های آسمانی  نویسنده :عزیزه پورحسن طالاری

                ترجمه : رویا مجیدی

 

بخش اول

بخش سوم

تخمدان ها و بیضه ها

رحم و پروستات

مربوط به لوله های رحم 

و تحرک جریان خون و لنف

- بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوز به تقویت چاکرای اول

شکل ۳-۱۲

ماساژ افقی

بواسیر

ماساژ عمودی

بخشی از مراکز حساس واکنشی مربوط به تقویت چاکرای اول

شکل 4-12

bottom of page