top of page
Search
  • oboreasheghaneh

به مناسبت روز جهانی کارگر


روز اول ماه می سال 1923 برای اولین بار جشنی به عنوان روز کارگر توسط حزب کارگر کیسان در هند برگزار شد و از آن زمان پرچم قرمز در هند مرسوم و این روز بوسیله ی قطعنامه ی صادره تعطیل اعلام شد. روز اول ماه می، مصادف با جشنی به افتخار الهه ی بهار و جشنواره ی باروری در هند است.

البته در اصل روز جهانی کارگر به پاس گرامی داشت شورش کارگران آمریکایی در اول ماه می 1886 در شیکاگوست.

ایالات متحده و کانادا و چند کشور کوچک دیگر نیز اولین دوشنبه هر سپتامبر مراسمی به مناسبت روز کارگر برگزار می کند.

بنابراین در سراسر دنیا صدای کارگران که خواستار حفاظت از منافع، حقوق انسانی، اقتصادی و جایگاه بر حق خود هستند به گوش می رسد.

اگر کمی دقت کنیم همه ی ما انسان ها نیز کارگر درون داریم این یعنی اگر بخواهیم بدون حضور کارگر درونمان به اطرفمان نظری افکنده مثلاً به مشاهده ی منزل خود بپردازیم تصویر وحشتناک و شوک برانگیزی پیش روی مان خواهد بود پس بیایید ضمن گرامی داشت روز جهانی کارگر، کارگر درونمان را نیز پاس بداریم. چون سلامتی و بهداشت جسم و محیطمان را مدیون او هستیم. البته درون ما کارگر و کارفرما در یک مکان وجود دارند و اختلاف بینشان کمتر از اختلاف کارگران و کارفرمایان واقعی است.

همچنین پاس می داریم روز اول می 1955 را که کلیسای رومی به عنوان (قدیس) یوسف کارگر نامزد مریم مقدس، این روز را به نام کارگر نامگذاری کرد و عشق می فرستیم به همه ی عنوان هایی که این روز را خاص و گرامی داشتند.

در خاتمه به تمام کارگران دنیا این روز را تبریک گفته و از صمیم قلب، خواستارم که به حق و حقوقشان برسند. و به خودشان افتخار کنند که در هر حرفه و فنی وجود با ارزششان ضروری و موجب مباهات و افتخار است.

شادی حقیقی و سلامتی از آن شما باد. زنده و پایدار باشید.
اثر عزیزه پورحسن طالاری (ناهید)

1 view0 comments

Recent Posts

See All

کوچولوی گمشده در جنگل

دیروز متوجه خبری فوری درآفتون بلادت شدم که مرا ملتهب ونگران کرد دختر بچه شش ساله ای در جنگل گم شده بود تلاش والدین دخترک بهمراه مامورین و سگهای مهربان پلیس هنوز ثمری نداشته بود و مردم عادی نیز به یاری

خاطرت را دوست دارم

با تو خوبم با تو شادم روبهبودیه حالم بامنی اینجا و انجا در عبور از هردو عالم وقتی نیستی خاطر تو توی ایون نگاهم درکنار من نشسته خاطرت را دوست دارم در بلوغ با

با من حرف بزن

با درود و آرزوی شادیهای بی پایان برای همه شما ساکنان کره زیبایمان زمین همسیاره عزیز عشق و برکت برای تو بلا شرط و بیدلیل یهویی از عشق شماها پر شدم و دلم خواست باران دعاهایم را چون بارانهای بهاری برویت

bottom of page